Co to ta kočka říká?

23. srpna 2012

Kočka je tvoreček naprosto svéhlavý a máloco si nechá vnutit. Jedná v souladu se svými potřebami a prospěchem. Nelze ji ochočit jako psa. Přesto ji ale můžeme některé povely naučit, i když její repertoár v tomto smyslu nebude tak pestrý, jako právě u psa. Navíc, pokud s ní chceme i pracovat, měli bychom jí rozumět. Vnímat tak její momentální náladu a hlavně odhadnout reakce na některé podněty.

Řeč těla

Každé zvíře se nějak verbálně projevuje, přestože řečí obdařeno není. Kromě těchto projevů je ale nutné vypozorovat i projevy ostatní. Důležité jsou pohyby ocasu, mimika, postavení.

Z polohy ocasu lze vypozorovat, jak je kočka naladěná. Pokud je ocas zdvižený vzhůru, říká tím, že je spokojená. Uši jsou vztyčené, vousy uvolněné. Pohyby špičkou ocasu znamenají, že ji něco zaujalo. Mrskání ocasem zase znamená, že je připravena k obraně nebo k útoku. Stejně se cítí, pokud je ocas naježený nebo stažený dolů.

Z řeči těla u koček je možné naprosto přesně na první pohled vypozorovat, jak se právě cítí. Vědět, jak na tom náš miláček momentálně je, není dobré jen pro výcvik, ale také proto, že snadno lze odhalit, zda je vše v pořádku i po zdravotní stránce.

 

Předení kočky

Obecně se má za to, že pokud kočka přede, je spokojená, ale ne vždy je to pravda. Je prokázáno, že vrnět dokáže i kočka velmi zraněná nebo ta, která má strach.

Kde se tento projev bere, není dodnes jasně známo. Některé názory se přiklání k tomu, že jde o projev verbální a mohou za něj hlasivky nebo také i bránice kočky. V každém případě vrní hlavně kočky spokojené.

 

Když kočka mňoukání

Právě mňoukání je kočce dané a je to její projev přirozený, který používá v mnoha případech i situacích. Pokud kočka mňouká, je nutné vypozorovat i to, jak se chová a co tím chce vlastně říci.

Mňoukáním může dát najevo bolest a strach, ale také radost. Intenzita mňoukání je u každého jedince jiná, také závisí na tom, co tím chce vlastně říci. Některé kočky se tak projevují prakticky stále, některé zase až tolik ne. Navzájem se mezi sebou takto dorozumívají, nebo tím oslovují svého člověka.

 

Vrčení a syčení

Tento projev vždy naznačuje, že něco v pořádku není. Kočky mezi sebou tento projev používají hlavně proto, aby zastrašily svého nepřítele. Nemusí se jednat ale nutně o krizovou situaci. Chce tím prostě říci hlavně to, že není nastavena na žádné projevy náklonnosti a že chce mít jednoduše klid.

Každé zvíře, ač není obdařeno řečí, používá jak tělo, tak různé hlasové projevy. Je pak jen na vnímavém chovateli, aby rozpoznal, co mu chce jeho mazlíček sdělit.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?