Co vám říká vaše kočka?

24. listopadu 2010

Zvířata sice nemají dar řeči, přesto se bez problémů mezi sebou domluví. Vnímavý chovatel také časem zjistí, co mu jeho chlupatý mazlíček říká, přestože na něj nemluví. Zvířata se prostě jen projevují trochu jinak a je na nás, jak jim rozumíme a jestli vůbec rozumět chceme.

 

Rozumím své kočce

Každá kočka má dána některá gesta, pohyby těla a hlasové projevy od přírody. Koťata každá matka učí, ovšem, pokud jsou odkázána koťata již od hodně útlého věku na člověka, nebo jsou vychovávána jiným zvířecím druhem, stejně jsou jim tyto projevy dané.

 

Spoustu toho může naučit i člověk během společného soužití, ale některé prvky v chování nezměníte. Je proto dobré se s tím seznámit v době, než si zvířecího mazlíčka pořídíte. Potom totiž rychleji pochopíte, co vám váš čtyřnohý přítel říká.

 

Každé zvíře je tvor myslící a cítící, na což bychom neměli nikdy zapomínat. Má prostě svoje přání, svoje nálady a pocity stejně jako člověk. Jen je vyjadřuje trochu jinak. Kočka se projevuje nejen mňoukáním a vrněním. Spoustu toho můžete poznat z jejích pohybů a držení těla. Pak není těžké pochopit, co vaše kočka cítí. Je-li spokojená, nebo naopak naštvaná, vystresovaná, nebo dokonce nemocná.

 

Projevy hlasové

Ke každé kočce patří vrnění a mňoukání. Je to asi nejznámější způsob, jakým kočka dává najevo své pocity. Často je však mylně spojujeme s náladou, která může být úplně jiná, než se domníváme.

 

Vrnění je pro každého člověka projevem kočičí spokojenosti. A často to tak opravdu je. Jenže vrnět může i kočka, která má bolestivé zranění nebo má strach. Jak vlastně vrnění vzniká a kde přesně, se dosud neví. Je stále předmětem zkoumání a dosud se vědci neshodli, zda při něm kočka používá hlasivky nebo něco úplně jiného.

 

Mňoukání a jeho intenzita může mít také spoustu příčin. Kočka tím může naznačovat, že ji něco bolí nebo trápí. Může se domáhat pozornosti a také může dávat najevo, že by si prostě jen ráda "popovídala". Tady je nutné vypozorovat, jak často vaše kočka mňouká a projevuje-li se tak běžně, nebo jen výjimečně.

 

Jsou kočky, které prostě mňoukají jen v případě, že chtějí něco důležitého sdělit, třeba to, že je něco bolí, ale také takové, které vám jen chtějí říct, že vás rády vidí. Sdělují novinky, které se udály během vaší nepřítomnosti. Může to být také upozornění na to, že vás chce vaše kočka varovat před blížícím se nebezpečím.

 

Prskání nebo vrčení je jasný signál toho, že je kočka nespokojená a připravená k útoku nebo obraně.

 

Řeč těla

Z postoje, který vaše kočka zaujímá, také hodně poznáte. Spokojená kočka má vztyčené uši, uvolněné vousy a ocas postavený nahoru. Když jsou uši posunuté jakoby dopředu, kočka je něčím zaujatá, je připravená ke hře a přátelsky naladěná. Pokud jsou uši sklopené dolů k hlavě, je kočka připravena k útoku nebo obraně.

 

Tření těla a hlavičky o vaše nohy nebo části nábytku znamená, že kočka je spokojená, chce vaši pozornost nebo se jí předměty prostě jen zamlouvají. Zanechává tak i pachovou stopu.

 

Vztyčený ocas vyjadřuje spokojenost, ale také pozdrav. Pokud je ocas jakoby do otazníku, kočku něco zaujalo, je spokojená a připravená si hrát. Ocas spuštěný dolů znamená buď špatnou náladu, nebo hněv. Cukáním ocasu dává kočka najevo varování a je připravena se bránit nebo útočit.

 

Naježená srst na hřbetě a na ocase znamená strach nebo přípravu k útoku či k obraně.

 

Důležitá je u kočky i mimika. I z té jasně poznáte, jakou má vaše kočka náladu a jak reaguje na různé podněty.

 

Rozumíš mi?

Každý vnímavější chovatel velmi brzy pozná, jakou náladu jeho kočka má a co mu chce v danou chvíli vlastně sdělit. Pokud jste se svým mazlíčkem v častém a blízkém kontaktu, porozumíte prakticky všemu.

 

Zvířata sice mluví odlišně, ale mluví. Je jen nutné se jim věnovat a komunikovat s nimi. Pak totiž najednou zjistíte, že s vaší kočkou mluvíte naprosto bez problémů, i když každý úplně jinak.

 

Každé zvíře myslí a cítí, proto má i tendenci se nějak vyjadřovat. Naslouchejte svému mazlíčkovi, protože on vám naslouchá jisto jistě. A co víc, zcela určitě vám i rozumí.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?