Co ve skutečnosti ovlivnilo váš výběr psího plemene?

5. listopadu 2016

Pokud máte psa, už asi ani nepřemýšlíte nad tím, proč jste si pořídili právě tu či onu rasu a stěží si dokážete představit mít nějakého jiného. Někdo o výběru plemene dlouho přemýšlí, jezdí se na psy dívat do chovatelských stanic, aby se podrobně seznámil s povahou plemene, a přesně ví, co od svého budoucího psa očekává. Jiní lidé reagují spontánně při návštěvě útulku či si pořídí prostě takového psa, který se jim vizuálně líbí.

Ať už je to jakkoli, ani jedna z možností není lepší nebo horší, pokud svého psa milujeme a staráme se o něho tak, jak nejlíp dovedeme. Člověk si vybírá takového psa, který k němu nejvíc sedí, protože ať chceme nebo ne, jaký pán – takový pes. Co všechno nás tedy při výběru plemena psa může ovlivnit?

 

Jaký pán - takový pes

Jak už bylo zmíněno výš, pes je často obrazem svého pána. Je tedy přirozené, že si vybíráme takového psa, kterému "sedne" náš životní styl. Pokud máme rádi dlouhé procházky, volíme aktivní plemeno. Pokud jsme šťastnější na lavičce v parku, je pro nás vhodný pes, kterému stačí ležet vedle nás a pozorovat svět.

 

Důvod, proč si vlastně psa pořizujeme

První, nad čím by se měl každý potencionální majitel psa zamyslet, je důvod, proč si vlastně psa pořizujeme. Pokud máme k dispozici zahradu a chceme zde mít psa volně, máme výběr o něco širší, nejsme omezeni velikostí zvířete. Pokud chceme psa, který bude ryze venkovní, neměli bychom si pořizovat plemena, která bez častého kontaktu se člověkem strádají. V úvahu bychom měli vzít i povětrností podmínky, přítomnost dětí v rodině a především to, kolik času chceme psovi věnovat.

 

Můj kamarád má psa...

Nezřídka kdy se stává, že se nám zalíbí pes, kterého prostě někde vidíme nebo ho mají naši kamarádi či známí. Neměli bychom však zapomínat na to, že každý člověk má jiné potřeby a pes, který je šťastný v jedné rodině, nemusí být spokojený v druhé. Jsou psi, kteří potřebují opravdu pevnou ruku, aby byli dobrými společníky, ale jsou i tací, kteří vyžadují svůj prostor a při tvrdé výchově nejsou šťastní a už vůbec ne v pohodě. Stejně tak, pokud se nám zalíbí pes určitého plemene, nemůžeme čekat na chlup stejné chování u jiného psa byť stejné rasy. Za každým psem je kus jeho pána a jeho práce s ním.

 

Já chci toho psa, co byl ve filmu!

Stejně jako kamarádi nás mohou ovlivnit i filmy nebo seriály. Vzpomeňme například na film Lassie se vrací s jedinečnou dlouhosrstou kolií v hlavní roli nebo film Bella a Sebastián. Za seriály zmiňme například Komisaře Rexe. Je tu ale jedno velké „ale“. Ne vždy je výchova psa tak snadná a přirozená, jak se ve filmu jeví. A ne každému Německému ovčákovi stačí ke štěstí houska se salámem.

 

Módní vlny u psů

A stejně jako módním vlnám podléhá vše ostatní, ovlivňují i výběr psa. Velký boom zažilo plemeno Zlatý retvívr. Dodnes se málokterá reklama obejde bez jeho dobráckého čumáku. Není to tak dlouho zpátky, co se objevilo velké množství tzv. bojových psů, které si pořizovali především lidé mladší generace. Dnes se za moderní považují např. Border kolie, Australští ovčáci, Výmarští ohaři a z menších plemen tradičně Jack Russell Teriér či Yorkšírský teriér.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?