Cukrovka u kočky už není vzácností

4. srpna 2014

Cukrovka neboli diabetes mellitus, se v současné době řadí k nejčastějším nemocem psů i koček. Je způsobena nedostatkem inzulínu, ať už relativním, nebo absolutním. Má vzrůstající tendenci. Odhaduje se, že výskyt cukrovky u koček v celosvětovém měřítku je 1:100, přičemž kočky s největším předpokladem vzniku nemoci jsou barmské. Cukrovka se častěji vyskytuje u kocourů než u koček, vliv kastrace není prokázán. Nemoc se poprvé projevuje okolo desátého roku života.

Charakteristika cukrovky u koček

Charakteristika nemoci je velmi podobná jako u lidí. Diabetes typu 1 je charakterizován především absolutní nepřítomností vylučování inzulínu. Vyskytuje se přibližně u poloviny diabetických koček (častěji se vyskytuje u psů). Těmto kočkám je nutné doživotně podávat inzulín. Příčinou vzniku může být kromě genetického předpokladu také bakteriální a virová nákaza, intoxikace nebo permanentní stresové situace.

Diabetes typu 2 může být vyvolán odolností vůči inzulínu, který je produkován dostatečně, případně poruchou funkce β buněk (v krajním případě jejich kombinací). Výstupem je potom poměrný nedostatek inzulínu nebo neadekvátní reakce na něj. Tento typ není tak častý u psů a je mnohem běžnější u koček, především u těch, které trpí nadváhou.

Transientní cukrovka se vyskytuje u koček a vyznačuje se především tím, že se u kočky může projevit tzv. subklinický diabetes rozvíjející se při určité léčbě, nebo při společně se vyskytujícím konkurenčním onemocnění. Přibližně u pěti takto nakažených koček může nemoc v průběhu 4 až 6 týdnů vymizet po vhodné léčbě inzulínem.

 

Příznaky cukrovky u koček

Mezi prvními příznaky se objevuje žíznivost a následné zvýšené močení. Dále můžeme sledovat hubnutí kočky, a to i přes nadměrný příjem potravy. Následně kočka úplně ztrácí chuť k jídlu, začíná být letargická. Později se u kočky projevuje žloutenka. V dalším stádiu dochází k postižení periferních nervů a pohybových problémů se zcela charakteristickým postojem. Pokud se cukrovka neléčí, může po několika týdnech až měsících dojít k tomu, že kočka upadne do komatu a umře.

 

Jak léčit cukrovku u kočky

Pokud jde o jedince s nadváhou, dá se cukrovka částečně kontrolovat alespoň na nějakou dobu snížením tělesné hmotnosti. U dalších koček se léčba může provést pomocí udržování vhodné hmotnosti v kombinaci s hypoglykemickými léky (podporují snížení hladiny cukru v krvi). Nicméně je třeba počítat s tím, že u většiny koček se musí dříve či později přistoupit k podávání inzulínu.

Pokud není možné podávat kočce léky, bude patrně nutné přestoupit rovnou k injekčnímu podávání inzulínu, který není možné podávat tabletami, protože jako bílkovina by byl stráven žaludečními šťávami. Pro kočku není podávání inzulínu nijak bolestivé, jen počítejte s tím, že než si osvojíte techniku podávání inzulínu, budete zřejmě muset denně navštěvovat veterináře.

Budoucnost koček s cukrovkou

Jako majitel kočky s cukrovkou budete muset pravidelně hlídat tělesnou hmotnost kočky a její příjem tekutin. Budete také muset docházet na častá veterinární vyšetření. Dobrá zpráva na závěr – většinu koček trpících cukrovkou lze dobře léčit a v případě, že věnujete své kočce dostatek času a finance na léčbu, zajistíte jí šťastný a celkem bezproblémový život.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?