Cukrovka u psů

12. září 2014

V současné době se téma cukrovky stává velmi aktuálním, a to nejen mezi lidmi, ale také mezi zvířaty. U koček není cukrovka už tolik výjimečná jako dřív, a to samé bohužel platí také pro psy. Možná proto nebude od věci se na téma cukrovky na chvíli zaměřit, pochopit příčiny jejího vzniku, průběh a případně také možné léčení.

Co je cukrovka?

Cukrovka u psů se dá definovat prakticky shodně, jako u lidí. Diabetes mellitus, jak je tato nemoc známá mezi znalými laiky i odborníky, je stav, kdy tělo trpí buď celkovou absencí inzulínu (což je cukrovka typu I), nebo z důvodu nevhodné odpovědi buněk vyrábějících inzulín v těle nastává u postiženého stav, který se nazývá inzulinovou rezistencí (to je cukrovka typu II). Ať už jeden, nebo druhý typ cukrovky mají za následek to samé – zabraňují svalům a orgánům v převodu glukózy na energii, což dále vede k nadměrnému množství glukózy v krvi. Tento stav se nazývá hyperglykémie.

Cukrovka je tedy onemocnění sacharidů, bílkovin a tuků, v jehož důsledku dochází k absolutnímu nebo relativnímu nedostatku inzulínu. Pro organismus je nebezpečný hlavně proto, že lidské tělo díky trávení potravin používá pro růst a celkový vývoj, a tento proces je do značné míry ovlivněn právě dostatečným množstvím inzulínu v těle.

Diabetes typu I je závažnější formou onemocnění, kdy je pes plně závislý na denním podávání dávek inzulínu formou injekcí, díky čemuž dochází k udržení rovnováhy cukru v krvi. Nemocný pes bude mít často hlad, protože hladina glukózy v mozku je příliš nízká, nebo mozek registruje nízký příjem potravy. Protože inzulín sám o sobě není schopen předat svalům či orgánům signál o potřebě přeměnit glukózu na energii, bude u těchto jedinců vylučována přebytečná glukóza močí místo toho, aby byla použita pro výrobu potřebné energie. Se zvýšenou potřebou močení souvisí vyšší žíznivost. Játra a ledviny takto nemocného psa jsou tedy touto nutností velmi ovlivněny.

 

Jak poznat cukrovku u psa

Za nejvýraznější rizikový faktor lze označit obezitu, která je stejně nebezpečná jak pro psy, tak pro feny. I když mnoho případů cukrovky se vyskytuje u starších psů, může se diabetes objevit v jakémkoli věku.

Mezi příznaky, které lze z počátku registrovat u jedinců trpících touto nemocí, lze zařadit již zmíněné nadměrné močení spojené s nadměrnou žíznivostí, hlad a také hubnutí i při normální chuti k jídlu. V pozdějším stádiu můžeme sledovat anorexii – úplnou ztrátu chuti k jídlu, letargii a depresi a zvracení. Později dochází k vývoji ketoacidózy – metabolické acidózy způsobené rozpadem tuků a proteinů v játrech, k čemuž dochází kvůli nedostatku inzulínu. Zvyšuje se četnost zvracení a výskyt deprese. Dále se zvětšují játra, vzniká šedý zákal, propuká infekce močového měchýře nebo případně ledvin, nastupuje obezita.

 

Život se psem trpícím cukrovkou

Ačkoli výše popsané příznaky znějí pro mnohé více než hrozivě, nutno podotknout, že v případě včasného odhalení nástupu nemoci a vhodně zvolené léčbě, která se dříve či později neobejde bez pravidelně podávaného inzulíny ve formě injekcí, lze psovi s úspěchem dopřát v rámci možností klidný život, který může i s touto nemocí trvat několik let.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?