Cushingův syndrom

22. března 2009

(pituitary pars intermedia dysfunction - PPID)

Cushingův syndrom je v posledních letech poměrně ožehavým tématem u starších koní. Nemoc, která byla dříve považována za vzácnou, postihuje nyní velké množství koní. Je to zřejmě ovlivněno zvyšující se úrovní veterinární péče a tím i dlouhověkostí koní. Cushingův syndrom byl poprvé popsán před 70 lety a od té doby je stále zkoumán.

Definice

Cushingův syndrom spočívá ve špatné funkci hypofýzy (podvěsek mozkový - orgán velikosti kuličky v mezimozku), která je nejvyšším centrem hormonálního řízení. V případě Cushingova syndromu se jedná o nadměrné uvolňování hormonu adrenokortikotropinu (ACTH). ACTH působí na kůru nadledvin, která uvolní větší množství kortizolu.

 

Příznaky

Příznaky hormonálních změn v těle se mohou u každého jedince lišit. Spolehlivým ukazatelem, který se projevil u 80 % postižených, je hirsutismus (nadměrný růst těžkých dlouhých chlupů, které kůň nevylíná ani na jaře).

 

Ostatní projevy nemoci jsou extrémní žízeň související s nadměrným příjmem vody (až 80 litrů denně!), ubývání (atrofie) svalové hmoty na zádi, krku a hřbetě. Koni se změní postoj, záda se prověsí, krk prohne. Mnoho nemocných koní se potýká s chronickým schvácením kopyt, krvácením z dásní, kožní infekcí, kopytními abscesy. Imunitní systém nezastává správně svou funkci. Dochází ke změně metabolismu, která může vyústit až v inzulínovou rezistenci (obezita).

 

Diagnóza

Veterinář musí udělat kompletní prohlídku zdravotního stavu, včetně krevních testů.

 

Pro přesné stanovení diagnózy by koni měl být odebrán vzorek krve. Ihned po odběru by měl dostat injekci dexamethasonu (syntetický kortizol). Druhý den by se koni měl odebrat další vzorek. V obou vzorcích by se měla porovnat hladina kortizolu.

 

Zdravý kůň má hladinu kortizolu ve druhém odběru nižší, protože dexamethason potlačí uvolňování kortizolu. Na nemocného koně dexamethason nepůsobí, hladina je stále vyšší.

 

Druhým ukazatelem onemocnění může být zjišťování zvýšeného množství ACTH v krevní plazmě. Měření může být nepřesné, protože hladina ACTH se během dne a roku mění. Obecně platí, že na zimu je zvýšená (ukládání tuku).

 

Ohrožené skupiny koní

"Cushinga" může dostat jakýkoliv kůň v jakémkoliv věku. U koní nad 15 let riziko roste.

 

Léčba

Cushingův syndrom nelze vyléčit, ale příznaky mohou být zmírněny podáváním léků.

 

Pergolid mesylát, lék pomáhající lidem s Parkinsonovou nemocí, je používán už od 60. let. Pergolid pomáhá regulovat funkci hypofýzy a tím navrací stav koně do normálu. Nevýhodou je, že pergolid má vazokonstrikční účinky (stahuje cévy), což přispívá vývoji schvácení kopyt.

 

Druhou možností léčby je cyproheptadin. Léčba cyproheptadinem je úspěšná v 75 % případů. Pokud je dávkování správně vypočteno může se zdravotní stav koně vrátit do normálu během měsíce.

 

Plnohodnotný život s Cushingem

U Cushingova syndromu je důležitá správná životospráva koně.

  • Dieta - kůň by měl být přikrmován granulemi s nízkým obsahem sacharidů (cukrů), ale vysokým obsahem lipidů (tuků). Vhodná jsou krmiva pro seniory, působí preventivně proti úbytku svalové masy. Pastva nesmí být bohatá na vojtěšku!

 

  • Doplňky stravy - postižený kůň by měl dostávat doplňkově selen, který zabraňuje poničení buněk volnými radikály. Množství selenu je nutno stanovit přesně, při předávkování má toxické účinky.

 

  • Odčervení - imunitní systém je velice náchylný na parazity, důležité je pravidelné efektivní odčervování. Veterinář by měl čas od času provést rozbor z trusu koně.

 

  • Pravidelná zubní prohlídka - zubní prohlídka dvakrát za rok by se neměla podcenit. Nemocní koně jsou velice náchylní k zubním problémům, které mohou způsobit až zánět dutin.

 

  • Péče o kopyta - pravidelné kontrolování kopyt a chodů koně je nutné, chceme-li předejít kopytním abscesům, otlakům a schváceným kopytům.

 

  • Holení - v teplých měsících se stane holicí strojek nezbytností. Kůň se díky naší pomoci bude lépe vyrovnávat s vyššími teplotami.

 

Autorka: Sára Slavíková


Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?