Cvičitelem psů snadno a rychle? Na to zapomeňte!

13. června 2016

Mnoho majitelů psů dříve či později podlehne kouzlu výcviku a učení svého čtyřnohého společníka. Ať už jde o brilantně poslouchajícího německého ovčáka, či gaučového pudlíka předvádějícího na pokyn „mrtvolku“ či „panáčka“. Některé lidi tyto počáteční úspěchy nadchnou natolik, že zatouží po dráze opravdového cvičitele psů. Častokrát jsou ale zklamáni tím, že cesta k jejich vysněnému cíli bývá velmi dlouhá. Jen málo z těchto nadšenců tedy svého cíle dosáhne.

Pochopení psí duše je pro kynologa základ

Pro začátek je zapotřebí především pochopení, kdo je to pes. Příliš personifikující, polidšťující přístup je stejně špatný, jako považovat psa za živý stroj. Pes má své nálady, povahu, ale nedokáže pochopit složitější vyjadřování a nejasné pokyny.  Často můžeme například na veterině spatřit chňapajícího psa, na kterého jeho majitel zvýšeným hlasem křičí „Buď hodný!“. Psa mate rozpor mezi slovem „hodný“, které mívá zafixované jako pochvalu, a mezi tónem hlasu, který ale rozhodně pochvalně nezní. Tato nelogika v jednání jeho pána mu na klidu nepřidá. Mnohem vhodnější tedy je, uklidnit psa jiným povelem, který zná a dává mu smysl (ticho, lehni atd.). Prvním bodem by tedy mělo být teoretické i praktické studium psí duše a jejích limitů. K tomuto účelu se výborně hodí odborné knihy či  články, kterých je dnes naštěstí již dostatek a představí vám různé metody a techniky práce se psem.

 

Výchova psa a výcvik psa není totéž

Výcvik bez výchovy je k ničemu. Pokud vaše zvíře na slovo poslechne povely, ale nenechá si od vás vyčesat srst či vyčistit uši, pak jste sice zvládli výcvik, ale naprosto zanedbali výchovu. Již od útlého věku je nutné psa vést k tomu, že si od majitele musí nechat manipulovat s miskou, sahat do tlamy či uší, podat tabletu do tlamy atd. Bohužel, právě tuto výchovu lidé často podcení a následky tohoto opomenutí mohou být velmi nepříjemné.

 

Jak se stát cvičitelem psů?

Pokud jste již došli k rozhodnutí, že se opravdu chcete věnovat výcviku seriózním způsobem, najděte si ve Vašem okolí cvičiště, které Vám bude vyhovovat jak svým přístupem k majitelům i psům, tak i používanými metodami.

1. Perfektně zvládnutý vlastní pes

Prvním stupněm na cestě k dráze výcvikáře totiž je perfektně zvládnutý váš vlastní pes. V dnešní době již není cílem vycepovat zvíře k slepé, strojové poslušnosti. Více se cení dobrá motivace psa, jeho kontakt s psovodem, týmová práce a komunikace.

2. Staňte se asistentem a výcvikářem výcvikového psího centra

Hodně vám také může dát práce asistenta výcvikového centra, kde zpočátku pozorujete práci zkušených psovodů a postupně se učíte samostatně pracovat s majiteli i jejich psími kamarády.

3. Výchova a výcvik problémových psů

Jako nejvyšší stupeň ještě zmíníme práci s problémovými zvířaty, jako jsou psi týraní, s nejasnou minulostí a podobně, kteří vykazují jednu nebo více poruch chování. Práce s těmito zvířaty vyžaduje hlubší znalosti etologie (psychologie zvířat) a velkou dávku zkušeností. Vhodné je začít se psem s méně závažnými poruchami a postupně přecházet k těm náročnějším. Můžete zkusit oslovit okolní útulky s nabídkou práce s problémovými zvířaty. Pro tento druh práce je ale opravdu potřeba mít něco za sebou a nelze ho doporučit začínajícím kynologům.

 

Dobrý výcvikář se učí celý život

Práce výcvikáře je náročná, ale krásná a dokáže člověka skutečně naplňovat. V zájmu lidí i pejsků ale je, aby se jí věnovali jen ti, kteří jsou skutečně ochotni a schopni věnovat jí většinu svého času a nikdy, vůbec nikdy se nepřestat učit. Potom to skutečně stojí za to!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?