Dech beroucí fotografie psích přátel: dokážete to sami

7. března 2016

Pes je nepostradatelnou součástí naší rodiny. Je to vždy bílý chlupatý maltézáček, který nás nejvřeleji přivítá mezi dveřmi, který je vděčný za každé pomazlení a za hromadné návraty smečky z práce domů. Krom jiného je i důvodem ke vzniku následujícího článku. Jako pejskařka a fotografka zároveň pravidelně odpovídám přátelům na otázky ohledně focení psů. Proto jsem se rozhodla, že veškeré mé tipy a zkušenosti předám dál v ucelené formě internetového článku; tak, aby byl dostupný pro všechny, kteří chtějí krásnou fotografii psího miláčka.

Na technice (ne)záleží. Telefon, kompakt nebo digitální zrcadlovka? S každým z těchto zařízení dokážete vyfotografovat kvalitní snímek. Jak je to možné? Zkrátka proto, že mnohem větší roli než počet pixelů hraje správná kompozice, pozadí a světlo. Samozřejmě, že i amatérská digitální zrcadlovka vám nabídne mnohem větší variabilitu než foťák na telefonu (možnost výměny objektivů, lepší ostrost, možnost plně manuálního nastavení expozice, rychlejší ostření), avšak neznamená to, že pro profesionální snímek musíte utrácet desetitisíce za výbavu.

 

Psí osobnost na prvním místě. Ještě před samotným focením si ujasněte, jakou má pes osobnost: je aktivní? Jděte na procházku do lesa nebo na louku a vezměte s sebou kamaráda, který mu bude házet míček nebo klacík, zatímco vy budete fotografovat. Asistent se vám bude hodit i v případě, že je pejsek spíš pasivní a má rád spánek. Nechte psa odpočívat v pelíšku nebo na zahradě. Těsně u fotoaparátu vám pak může kamarád přidržet piškot nebo hračku a donutit tak psího ospalce zvednout hlavu a mlsně koukat přímo do objektivu. Zkrátka zachyťte psí osobnost v přirozeném prostředí.

 

Jak fotit psy

 

Z očí do očí. Základním pravidlem je, aby fotograf i pes byli na stejné úrovni, a tak si nebojte kleknout (v příp. majitelů čivav – lehnout J) na zem. Psí tělo pak nebude působit zdeformovaně, jak by tomu bylo, kdybyste fotili shora – v takových případech bude mít pes velkou hlavu a krátké nohy a tělo nebude působit proporčně.

 

Blesk zabíjí dobrou fotku. V každém případě vypněte zabudovaný blesk. Nejen, že psům nebude blýskání do očí kdo ví jak příjemné, ale v 99 případech ze 100 s ním dobrou fotografii nepořídíte. Počkejte si radši na kvalitní přirozené světlo nebo použijte externí osvětlení (lampy, baterku).

 

Připravte se na počasí. Před každým focením, které probíhá v exteriéru, pravidelně sleduji předpověď počasí. Fotografování v dešti by jistě nebylo tím nejpříjemnějším zážitkem jak pro vás, tak pro psího kamaráda. Ani fotografování na přímém slunci není ideální: ostré slunce vytváří na srsti přepaly (bílá místa, kde se z fotografie úplně ztrácí kresba) a tmavé stíny. Nádherné teplé a měkké světlo bývá při zlaté hodince, což je první a poslední hodina slunečního svitu, a tak si nebojte přivstat nebo si naopak počkat na západ slunce.

 

Jak fotit psy

 

Pozadí je stejně důležité, jako popředí. Zatímco popředí máme jasné – bude jím pochopitelně čtyřnohý přítel - s pozadím si budeme muset vyhrát a obezřetně ho vybrat. Mnoho skvělých snímků zkrachovalo na fotografově nepozornosti: z psí hlavy vyrůstal na pozadí strom nebo telegrafní sloup, pozadí nebylo dostatečně rozostřené a tak od psa zbytečně odtrhávalo pozornost a podobně. Přitom stačilo udělat pár kroků a pozadí by se změnilo.

V první řadě musíme vybrat jednolitě barevné pozadí (vysokou trávu, skupinu keřů nebo stěnu, fotíme-li v interiéru), které od psa nebude zbytečně odpoutávat pozornost. Dalším krokem je dosáhnout toho, aby pozadí bylo co možná nejrozostřenější: toho docílíme tak, že mezi pozadím a psem bude co nejvíc místa, klidně i několik metrů.

 

Jak fotit psy

 

Práce slavných fotografů. Když jsem s fotografování začínala, nejvíc mi pomohla práce slavných a úspěšných fotografů: vytiskla jsem si snímek, který se mi líbil a pokusila jsem se ho napodobit. Hledala jsem vhodné místo, sledovala předpověď, upravovala jsem nastavení fotoaparátu a po kratší či delší době se mi podařilo dosáhnout podobného výsledku. Díky tomuto postupu si dokonale osvojíte ovládání fotoaparátu a dál už nezbývá než popustit uzdu svoji vlastní kreativitě!

 

Foťte, foťte a znovu foťte. Nejcennější radou, kterou vám mohu poskytnout je fotit; fotografujte ze všech možných úhlů, měňte kompozici, zahrňte do snímku další členy vaší rodiny, pokud máte tu možnost, vyzkoušejte různé druhy objektivů. Psi se, stejně jako lidé, chovají jinak, když je fotografujete, a proto je zkuste i překvapovat. Chlubte se svými fotografiemi na sociálních sítích a přijímejte kritiku s pokorou. Jakýkoliv další názor vám se zlepšením ve fotografování může jen a jen pomoc.

 

Jak fotit psy

 

A pokud byste se o fotografování (a to nejen psů) rádi dozvěděli víc, můžete navštívit Tipy jak fotit.

 

Za TJF, Karolína Herzogová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?