Dědičnost, mutace a genetické vady koček

17. listopadu 2008

Jedná se o předávání znaků, vlastností z generace na generaci, z rodiče na potomky. Dědičnost však ovlivňují různé faktory. Například některé geny jsou nezávislé a jiné naopak jsou vázány na jiné geny. Dobrým příkladem jsou želvovinové kočky.

Geny pro barvu srsti jsou výbavou kožních buněk. Geny pro červenou a černou se nachází v chromozomech X. Proto samice XX může být nositelkou genu pro červenou a černou barvu, které dohromady vytváří želvovinovou kresbu. Samci mají genotyp XY a tak mohou zdědit buď gen pro červenou, nebo gen pro černou barvu srsti. Ne obě, neboť dědí jen jeden chromozom X. To je důvod toho, proč se rodí téměř jen želvovinové samice, vzácně se mohou narodit želvovinoví samci, kteří mají genotyp XXY a většinou jsou neplodní. Gen pro tyto dvě barvy srsti je vázán na pohlaví. Existují mnohé další typy vazeb, které nemusí být spojeny s chromozomy, ale ovlivňují určité vlastnosti, znaky, které potomek zdědí.

 

Mutace u koček

Mutace je jedním z faktorů, který komplikuje dědičnost. Ovšem také přispívá k větší variabilitě. K mutaci dochází při poškození genu, to znamená, že došlo ke změnám při jeho přenosu na další generaci. Kdyby mutace neexistovala, veškeré domácí kočky by dnes vypadaly jako kočka divoká, africká plavá kočka nebo kočka džunglová. Již manul je svou dlouho srstí výsledkem mutace. Na začátku byly všechny kočky žíhané a s krátkou srstí. Postupně se v generacích objevili poškozené geny, které zapříčinili odchylky od krátkosrstosti a žíhanosti. Tmavé pruhy ze srsti zmizely, objevily se ředěné barvy nebo nové typy kresby. Mutované geny jsou povětšinou recesivní a na jejich upevnění je třeba mnoha generací. Pokud mutované geny ovlivňují například odolnost nebo tělesnou stavbu jsou krokem v evoluci. Dnešní krátkosrsté žíhané kočky jsou sice podobné kočce divoké, geneticky si nejsou vůbec podobné.

 

Některé mutace si již téměř neuvědomujeme například zředěnou černou u modrých koček. Některé takto zmutované geny bereme jako absolutně normální, nejsou ani příliš nápadné. Nápadnějšími mutacemi jsou kočky sphynx, skotské klapouché nebo rexové. Pokud by se tak stalo v přírodě, nejspíše by takovýto gen zanikl, ale těchto mutací si povšimli lidé a začali se o ně více zajímat, čímž vznikla nová plemena.

 

Kočky a genetické vady

Jedná se o mutace provázené dalšími projevy. Příkladem je dominantní gen W, kerý určuje bílé zbarvení srsti, nese ovšem také sklon k hluchotě. Téměř stoprocentní je u modrookých koček, může se však projevit i u oranžovookých nebo nestejnobarevných očí. Pokud má kočka jedno oko modré je velmi pravděpodobné, že právě na ucho u modrého oka bude hluchá. Hluchá kočka je mezi ostatními kočkami společensky handicapovaná, nemůže se dorozumívat zvuky. Velký problém to je u hluchých matek, které svá koťata neslyší a zanedbávají je. Proto se většinou hluché kočky do chovu nezapojují.

 

Další genem s neblahými vedlejšími účinky je u siamských koček. Ten může způsobit nesprávné propojení oka s mozkem a vzniká tak rozmazaný obraz. U většiny siamek se jako snaha o vyrovnání handicapu vyvine šilhání. Takovéto kočky jsou opět vyřazovány z chovu, ale jako domácích mazlíčci se uplatní výborně.

 

Také problematický gen je dominantní gen M u manských koček, který způsobuje bezocasost. Při křížení dvou koček nesoucí tento gen, dochází k úhynu koťat ještě v děloze. I přikřížení jednice nesoucího gen M a jednoho bez něj může docházet k potratům nebo již narozená mláďata mohou bezdůvodně uhynout. Gen M je velmi nestabilní, což dokazuje to, že ve vrhu mohou být jako kočky s dlouhým ocasem, bobtailové, tak kočka úplně bez něj. Mutace se ustálila díky izolovanosti ostrova Man, na kterém vznikla.

 

Autorka: Aneta Kasanová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?