Diagnóza dominantní?

27. dubna 2018

Tak jako u lidí, i u psů se projevuje rozdílný charakter. Každý máme svou povahu a své způsoby řešení situací. Ne vždy lze tedy jednoznačně říci, že je pes zkrátka dominantní nebo zkrátka agresivní. Ani o člověku nemůžete vždy jednoznačně říci pouze že „je hloupý.“ Jsou chvíle, kdy i „hlupák“ projeví nebývalý postřeh a inteligenci. Jen mu musíte dát šanci. Dominantní je přívlastek, který lze aplikovat pouze na jednotlivé situace, ale ne na celou povahu psa. Aneb dominance není diagnóza a dá se s ní v pohodě žít.

Můj pes je dominantní, co s tím?

Žádný pes není vždy stoprocentně dominantní, jen se naučil řešit některé situace prosazováním vlastní převahy. Když mu nabídnete dostatek jiných rozmanitých situací, uvidíte, že jsou okamžiky, kdy svou dominanci neprosazuje a chová se nepředpokládaně a jinak. Dominance je také často mylně zaměňována za „agresi“ a daným psům je pak přidělena nelichotivá nálepka, která se s nimi táhne celý život (především s těmi, co jsou z těchto důvodů v útulku) a zbytečně jim „kazí pověst“. Vše je o tom, jak se psem pracujete. Když si po nepříjemném setkání s jiným psem váš pes zapamatuje, že silou a strašením se vyhne dalším konfliktům, bude to aplikovat u všech jedinců, kteří mu budou připomínat toho, jenž jej vyděsil. Když mu ale trpělivě ukážete, že jsou jedinci, kterých se bát nemusí, přestane „dominantně“ zastrašovat a jste na dobré cestě strhnout označení „diagnóza.“

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Když se vůdcovství prohodí

Psi jsou smečková zvířata a od přírody jsou zvyklí existovat ve smečkách čítajících několik kusů. Vždy je ve smečce hlavní alfa samec a samice, kteří zajišťují potomstvo a rozhodují o přídělu potravy a pak je zbytek smečky, který je přísně hierarchicky rozdělen. Zkrátka každý ví, kde má své místo a své hranice. Tak stejně to mají i psi u vás doma. A nezřídka se stává, že máte-li více psů či fen, občas se vůdcovství prohodí (a někdy to na pohled vypadá drsně, ale všichni to přežijí). Původní pes zestárne a ubude mu sil, nově příchozí pes dospěje, vyroste a začne „vystrkovat růžky.“ Několikaletý teriér, dosud vůdce domácnosti, je náhle nucen přenechat vedoucí post většímu nováčkovi, který přišel až po něm a tak trochu jej přerostl. Anebo si svou nadvládu udrží i přesto, že je několikanásobně menší, protože má ostré lokty a je to zkrátka pan pes. Na takových případech je jasně vidět, že dominance není diagnóza. Jde pouze o označení momentální situace. A pokud máte rozčleněno, který pes je alfa a kteří jsou „ti pod ním,“ nemůžete toho hlavního označovat za dominantního a agresivního, když si upevňuje posty ve své smečce. Je pouze alfa jedincem. A i on jednou zestárne a přenechá místo jiným, v tu chvíli „dominantnějším“.

labrador-805838_1920.jpg

Fena nebo pes?

Povahový rys dominantnosti je rovnoměrně možno pozorovat jak u fen, tak u psů. Pouze u psů je od přírody tak nějak zakódováno si své vůdcovství upevňovat močením a značením teritoria, feny tuto potřebu většinou nemívají. U méně zkušených pejskařů je bohužel nálepka „dominantní“ mnohdy negativním ortelem pro spousty nepochopených psů. Vezmou si nádherného chlupáčka z útulku – a brzy se jej chtějí zbavit, protože „je příliš dominantní.“ Narodí se jim dítě a psa potřebují odsunout někam pryč, protože „je najednou dominantní.“ Není. Je jen nepochopený a při správném vyčtení jeho signálů a s důslednou a správnou komunikací s ním lze nálepku „dominantní“ po čase s klidem sloupnout. A pokud máte sklony o svém psovi prohlašovat, že je dominantní a nevíte si s ním rady, zkuste nejprve vyhledat a kontaktovat nějakého odborníka. Neházejte flintu do žita a nediagnostikujte svému psovi nesprávnou diagnózu, která se s ním potáhne po zbytek života. Neboť dominance není diagnóza. „Dominance“ je pouze forma rozhovoru psa s vámi.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?