Dnes mají koně svůj svátek! Oslavte Mezinárodní den zvířat.

4. října 2016

Dnes, jak všichni jistě víme, slaví zvířata svůj mezinárodní den. Stejně tak si asi netřeba připomínat fakta, která se vážou ke vzniku tohoto svátku. Dnešní den je vyhlášen jako den zvířat na počest Františka z Asisi. Ale slaví dnešní den jako svůj svátek i ti, kterých by se měl týkat především, tedy samotná zvířata?

Je náš vztah ke koním opravdu ideální?

Není dnešní den náhodou svátkem především lidí, kteří si do kalendáře napsali, že je dnes den zvířat? Nechci samozřejmě zpochybňovat význam a smysl dne zvířat. Vždyť třeba v zoologických zahradách mají v rámci jeho oslav připraveno spoustu jistě zajímavých akcí. Ostatně některá zvířata můžeme dnes vidět už jen v ZOO, protože je člověk v přírodě jaksi vyhubil.

Přesto si ale myslím, že místo bujarých oslav by měl být dnešní den především vítaným podnětem k zamyšlení, k úvaze o tom, jaký je obecně vztah mezi člověkem, který se tak rád považuje za pána všeho tvorstva, a ostatními živými obyvateli této planety. To se týká samozřejmě i koní, jejichž vztah k člověku patří k těm nejtěsnějším.

Po pravdě řečeno, nemyslím si, že by pro koně byl dnešní den nějak zvlášť významný, že by jej měli ve svém kalendáři červeně zatržený. Jistě, můžeme jim dnes dát nějaký pamlsek (ale nějaký pamlsek jim dáváme přece skoro pořád). Nebo jim můžeme udělat radost (a sobě samozřejmě taky) pěknou vyjížďkou.

 

Je vrcholový jezdecký sport naplněním lidských ambicí na úkor koní?

Ale zamyslíme se třeba nad tím, že naše láska ke koním může být, a dost často nejspíše i je, sobecká? Konkrétně například jezdecký sport, který je považován za jakousi výkladní skříň vztahu člověka a koně. Nenaplňují se v jezdeckém sportu mnohdy ambice především lidí právě na úkor koní, zvláště pak na vrcholové úrovni? Ačkoliv samozřejmě nelze popřít, že ti, kteří jezdecký sport provozují, mají ke koním vztah, že to jsou koňáci tělem i duší.

Ale to se netýká jen sportovních koní, z nichž ti méně úspěšní, kteří se neprosadí v konkurenci, mizí často kdoví kam, přesněji řečeno na jatka.

 

Jak moc milovníci koní opravdu své koně milují?

Jsou opravdu všichni koně chováni tak, aby to odpovídalo jejich přirozenosti, aby byly beze zbytku naplněny jejich potřeby? Kolik koní např. hledí apaticky celé dny do zdi v boxu, třebaže jejich majitelé jistě budou o sobě tvrdit, že mají koně rádi a každá zmínka o týrání je spravedlivě rozhořčí? A co osud pracovních koní, kteří jsou přetěžováni jen proto, aby návratnost investice do nich byla co nejrychlejší?

 

Nejsme na planetě sami!

Jistě, je dobře, že si dnes všichni připomeneme to, co by mělo být samozřejmé. Totiž, že nejsme na této planetě sami, že zvířata jsou živí tvorové, ke kterým bychom se měli chovat ohleduplně. Ale stejně tak je málo, když si to připomene jen jednou za rok v rámci nějaké akce pořádané „na počest dne zvířat.“. A nic na tom nezmění ani to, že dnes hodíme koni do žlabu obzvláště pořádnou porci pamlsků.

Chceme-li brát zvířata, a tedy i koně, jako rovnocenné tvory, či partnery, jako nedílnou součást toho, čeho jsme nedílnou součástí i my lidé, pak by měl být pro nás každý den dnem zvířat, ne jen ten dnešní.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?