Do třetice všeho dobrého

26. srpna 2013

Mé začátky u koní nebyly jednoduché… Nejprve jsem dostala staršího poníka Ferdu, kterého jsem však brzy přerostla a upřímně, nebyl to zrovna skvělý jezdecký pony pro dítě – začátečníka.

 

 

Celý život tahal dřevo a nebyl vůbec přiježděný. Přesto jsem si spolu za těch 9 let, co ho mám, užili spoustu legrace . Mám ho dodnes, je to můj miláček a i když už není nejmladší (je mu 28let) je to šťastný a spokojený poník. No a dalším špatným krokem, kterého však nelituji, byla koupě tříleté kobylky plemene Welsh part-bred… Sherrynky. Tu jsem dostala k Vánocům v roce 2008. Bohužel měla slabé srdce a 31. 3. 2009 zemřela na koliku…

 

I ty krátké 3 měsíce mi za to stály… Když se to stalo, začala jsem šetřit na nového koníka. Nebyla jsem si ale vůbec jistá, jestli ještě dalšího koně chci. Když jsem ale vídala Ferdíčka smutného a osamoceného ve výběhu, rozhodnutí padlo. Prodala jsem spoustu věcí a takových těch „kravinek“ s koňmi, které se mi doma válely bez využití. Knížky, časopisy, figurky, oblečení a v neposlední řadě i starší, u mě nevyužité jezdecké potřeby…

 

Lidé dneska koupí lecco, takže jsem asi tak za půl roku našetřila 17 000 Kč (a to i díky některým členům rodiny, kteří mi přispívali a ne málo). Vím, že v současné době, kdy ceny koní dosahují nebeských výšin, to není mnoho, ale přeci jen bylo dobře, že jsem alespoň měla nějaký ten finanční obnos do začátků. Bylo pak mnohem snadnější přemluvit rodiče ke koupi koně. Vezměte si, kolik dětí (a mladistvých) dnes chce, aby mu rodiče koupili koně, i když sami u sebe nemají ani korunu…

 

Já jsem ale nakonec ani prosit nemusela, přišlo to samo a náhle… Byl tuším konec června. Moji rodiče, babi, děda… prostě skoro celá naše rodina seděla na dvoře pod slunečníkem a o něčem se bavili. Já zrovna procházela kolem, když v tom se mě taťka zeptal: „Kolik máš našetřeno?“ Proč by to chtěl vědět? Mohl by třeba chtít půjčit, ale reálnější podle mě bylo to, že mi chce koupit koně!! No nechtěla jsem se předčasně radovat… „Sedmnáct tisíc.“

 

Odpověděla jsem a čekala, co bude dál. „Tak si je připrav na Mejňase.“ Cože?!! To je snad sen! Proboha to není možné! Nemohla jsem uvěřit tomu, že budu mít svého vlastního koně! Abyste rozuměli – Mainee je hnědý valach, Quarter horse křížený s A1/1 a dnes je mu 14 let. Byl to koník taťkovo známé, pracovali spolu. Čas od času, když jsem byla malá, jsme k té paní (jmenuje se Maruška) jezdili na koníky. Mainee byl spolu s dalšími koníky ustájený na veliké louce s přístřeškem kousek za Strakonicemi – v Makarově.

 

Na Mejníčkovi jsem se učila úplně základy na lonži. Byly to moje první opravdové jezdecké lekce. Všichni koníci zde byli „westerňáci“, takže i já jsem se učila jezdit western. Bylo fajn, že jsem si tento styl mohla už jako malá holka vyzkoušet. Přeci jen dneska, když si jdete někam zajezdit tak obvykle převažuje anglický styl ježdění, pokud nepočítám to, když vás někdo posadí do westernového sedla, ale stejně jedete „anglii“ nebo se jen vezete.

 

A pak jsme také samozřejmě já, Maruška a občas i jedna paní, která v Makarově měla také ustájeného koníka, jezdili na krásné, dlouhé vyjížďky po okolí. Jezdila jsem hlavně na Oskarovi (ČT), protože Maruška pochopitelně chtěla jet na svém Mejníčkovi. Naučila jsem se zde opravdu spoustu věcí, za což bych ráda alespoň touto cestou poděkovala Marušce, Irče, která je vlastníkem onoho pozemku, Oskara a Matýska (to je kříženec fjorda a haflinga) a samozřejmě pak velký dík patří koníkům…

 

No a jak Marušku napadlo prodat mi Maineeho? Popravdě sama pořádně nevím… Bylo mi řečeno, že se bude Maruška stěhovat do takové chaloupky na Šumavě, kterou si koupila a že neví, jestli by se o Maineeho stíhala starat. Jenže jde o to, že po pár měsících si u té chaloupky zřídila výběh a koupila si mladou kobylku. Je to zvláštní pocit, když vám takhle někdo za směšně nízkou cenu prodá takhle zlatého koně a za levno vám přenechá i jeho ručně šité westernové sedlo s uzdečkou a další jezdecké potřeby…

 

Jsem za to všechno moc vděčná, jen nevím, jak bych to všechno mohla Marušce vynahradit… Maineeho mi Maruška v přívěsu jejího známého přivezla 10. Července 2010. Hned jsme ho pustili k Ferdíkovi do výběhu. Nebylo třeba je nějak zdlouhavě seznamovat – pár týdnů předtím se už viděli… Marušce mě totiž bylo líto, kvůli Sherrynce a tak nasedla na Mejníka a ze Strakonic až k nám na chalupu na něm dojela (je to cca 30km). Pak mi Maineeho na týden nechala, abych se o něho starala a jezdila na něm.

 

To mi v té těžké chvíli, když už jsem se koní pomalu začala vzdávat, opravdu pomohlo… Bylo to opravdu to nejhezčí, co pro mě Maruška mohla udělat. Další věc, na kterou nikdy nezapomenu a kterou nemám jak splatit. Kromě toho mě Maruška vzala ke koníkům, jeli jsme do Zoo a na Vondrov, kde jsme viděli nádherného plemenného hřebce KWPN jménem Esprit (Kodex) Royal.

 

Zkrátka snažila se mi pomoct, abych Sherrynky smrt překonala. Také se mnou probírala, jaký kůň by asi pro mě byl nejlepší. A vůbec mě v ježdění podporovala.
Když jsem u toho, co všechno pro mě Maruška udělala tak nesmím zapomenout na to, že to ona s mým taťkou jela pro Sherrynku až někam za Prahu, že jí přijezdila a že mi s ní v začátcích pomáhala.

 

Dnes mám Maineeho doma spolu s poníčkem Ferdou. S rodinou jsme jim postavili krásnou dřevěnou stáj, z pole udělali pastvinu, vybudovali skromnou jízdárnu… Samozřejmě bychom to nedokázali bez pomoci našich přátel a známých, kterým chci alespoň takto poděkovat. Jsme jen opravdu skromná rodinná stáj, ale myslím, že naši koníci jsou spokojení a mají, co potřebují. Navíc se u nás neustále pracuje, ať už na domě nebo na stáji. Pořád je co zlepšovat, takže současný stav našeho zázemí pro koně určitě není konečný. 

 

 

 

Přidáno: 80 bodů.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?