DOG PACKING – nošení zátěže

31. ledna 2008

Dog packing je sportem, který se zcela pochopitelně vymezuje pro psy větších plemen, minimální výška psa by měla být alespoň 50 cm, pes musí být zdravý a v dobré fyzické kondici. Protože se jedná o sport zátěžový, zcela samozřejmě se nehodí pro štěňata ani pro psí seniory. S výcvikem tohoto sportu je vhodné začít teprve tehdy, když pes dosáhne dospělosti a pouze je-li jeho pohybový aparát definitivně vyvinut.

Tak jako psi odedávna tahali lidský náklad na vozech či saních, tak pomáhali lidem nosit jejich břemena i na svých bedrech. Z tohoto důvodu je možné tvrdit, že sport zvaný dog packing je velice starou záležitostí, byť nebyl původně jako sport vůbec provozován.

 

Staré národy si byly dobře vědomy toho, že pes se v mnohém terénu pohybuje lépe než-li například kůň, ale přesto dokáže unést i velmi těžká břemena. A protože se psi jako nosiči zejména v horském terénu dobře osvědčili, zůstala tato aktivita živá až do dnešních dnů. V českých podmínkám známe dog packing jako doplňkovou sportovní aktivitu, například u turismu.

 

Dog packing může být využíván ale i velice praktickým způsobem jako je nošení nákupů apod. Dog packing je sportem, který se zcela pochopitelně vymezuje pro psy větších plemen, minimální výška psa by měla být alespoň 50 cm, pes musí být zdravý a v dobré fyzické kondici. Protože se jedná o sport zátěžový, zcela samozřejmě se nehodí pro štěňata ani pro psí seniory. S výcvikem tohoto sportu je vhodné začít teprve tehdy, když pes dosáhne dospělostia pouze je-li jeho pohybový aparát definitivně vyvinut. K provozování tohoto sportu potřebujeme nutně speciální psí batoh. Tento speciální batoh by neměl být problém pořídit v obchodě specializovaném na psí potřeby, batohy se vyrábí v typizovaných velikostech. Je ale také možné nechat batoh zhotovit na míru a z vámi vybraného materiálu. Tvar těchto batohů nejvíce připomíná cyklobatohy – úložné prostory jsou na bočních stranách, nahoře a dole jsou popruhy, dole je navíc spona. Batoh by měl být z pevného materiálu, měl by mít ale také dostatek větracích otvorů.

 

Způsob výcviku dog packingu není nijak přísně vyhraněn, jeho nejpodstatnějším rysem je opět trpělivost. Než je možné začít s dog packingem, měl by pes dobře zvládat základní povely, především chůzi u nohy a přivolání. Jako další krok by mělo následovat přivyknutí psa na batoh – pes bude tuto věc vnímat jako naprosto cizí předmět a připevnění batohu na tělo může vnímat i jako ohrožující. Není proto dobré spěchat a psa nutit. Velice dobré je nasadit batůžek psovi po dostatečně dlouhé procházce, kdy je již unaven. Nedovolte mu, aby se batohu zbavil (válením, otíráním o stromy apod.). Pes by měl zůstat poslušný a respektovat povely, ze strany psovoda je ale nutná trpělivost a slovní podpora psa.

 

Jakmile si pes na batoh zvykne, začneme mu jej pravidelně nasazovat a společně vyrážet na kratší tratě. Při pohybu si pes opět musí na batoh zvyknout (batoh psa mírně rozšiřuje a pes se tak musí naučit novému prostorovému odhadu). Poslední fází výcviku je vložení zátěže do batohu. Zátěž by neměla překračovat 1/3 celkové hmotnosti psa a vždy je nutné dobře uvážit, jakou zátěž můžeme do batohu dát. Rozhodně by se nemělo jednat o věci snadno rozbitné, ostré, cenné apod. a náklad musíme dobře vyvážit, aby byl po obou stranách přibližně stejně těžký. Zátěž by neměla mít tvrdé nebo ostré hrany (může dojít ke vzniku bolestivých otlaků až odřenin) a stejně tak musíme její jednotlivé části dobře zabezpečit proti pohybu a samovolnému přemisťování.

 

Dog Packing bychom měli začít trénovat na krátkých tratích, které můžeme postupně prodlužovat, nebo můžeme časem volit složitější a náročnější terén. Vždy však musíme mít na paměti, že pes se zátěží je náchylnější k přehřátí a dehydrataci organismu. Z toho důvodu bychom nikdy neměli přeceňovat síly našeho čtyřnohého přítele a vždy bychom také měli mít po ruce dostatek vody a misku na pití.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?