Doping, odvrácená strana olympiády

9. srpna 2012

Ačkoliv je jezdectví nedílnou součástí olympijských her už sto let, není vyloučeno, že v Londýně se koně účastnili olympiády naposled. Jaké jsou důvody těchto nejistých vyhlídek?

Nejistá olympijská budoucnost jezdectví

Důvody jsou samozřejmě především finanční. Ale nejde jen o peníze, jezdectví na své vrcholné úrovni se rovněž potýká i s dopingovými aférami. Ty samozřejmě poškozují jezdectví v očích olympijských činovníků. A také jim poskytují záminku k úvahám o konci jezdectví na olympiádě, čímž by se pořadatelé zbavili finančního břemene, které je spojeno s pořádáním jezdeckých soutěží.

 

Koně, kteří se účastní olympiády, jsou v podstatě vrcholoví sportovci. K tomu, aby byla zabezpečena jejich pohoda v duchu welfare, je potřeba těmto koňským sportovcům vytvořit odpovídající podmínky, což je ovšem pochopitelně finančně náročné.

 

Například, aby se koně plně aklimatizovali před svým vrcholným sportovním výkonem, jsou nutné tři týdny pobytu v dějišti olympiády. Rovněž i ustájení a veškerý další režim musí odpovídat tomu, že tito koně jsou sice nejen špičkoví sportovci, ale na druhou stranu také velmi choulostiví, čímž se finanční náklady rovněž zvyšují.

 

Za těchto okolností nahrávají dopingové nálezy těm hlasům, které si pohrávají s myšlenkou vyřadit jezdectví s programu olympijských her. A že je doping v jezdectví opravdu vážným problémem, dokazuje ta skutečnost, že na olympiádě v Pekingu měli koně více pozitivních dopingových testů než lidští sportovci.

 

Stačí jedna molekula zakázané látky

Na olympiádě v Londýně byl proto nasazen velmi tvrdý antidopingový kurs ve snaze zachránit čistotu jezdectví. Veterináři dostali k dispozici nejmodernější laboratorní techniku, mezi jiným i makromolekulární zobrazovací přístroj ImageQuant™ LAS4000.

 

Tento aparát je natolik citlivý, že dokáže u koní detekovat aplikaci proslulého erythropoetinu čili tzv. EPO neboli krevního dopingu. Při něm se sportovcům, ať už těm lidským nebo koňským uměle zvyšuje hladina hemoglobinu, což ovšem může způsobit vážné zdravotní potíže, neboť se tím zároveň zvyšuje viskozita krve.

 

Ale nejde samozřejmě jen o EPO. Současné antidopingové kontroly dokáží u koní odhalit třeba i jen jednu molekulu zakázané látky. Tou může být třeba opium, které se dostane do krve koně prostřednictvím jediného zrnka máku, které kůň pozře.

 

Problém těchto kontrol je ovšem paradoxně v jejich dokonalosti. Některé nepovolené látky se mohou dostat do krve i přes kůži nebo v doplňcích výživy, což se ale samozřejmě zpětně prokazuje velmi těžce. Zároveň se však uplatňuje zásada plné odpovědnosti jezdce za doping koně, a to i tehdy, je-li kůň jen zapůjčen k soutěži.

 

Finanční náročnost a doping, který se, jak vidno, používá i jezdectví, možná ukončí stoletou olympijskou tradici koní.

 

Ale má-li být jezdectví především o nádherném vztahu člověka a koně, pak se musí nabízet otázka, jestli to vlastně tak není i dobře.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?