Dostihová sezóna právě začíná

3. dubna 2015

Dlouhé zimní čekání všech dostihových fanoušků je u konce. První dubnovou neděli se v Chuchli pod údery kopyt opět rozvibruje dostihová dráha, na programu je 89. ročník Gomba handicapu. Proto jsme na koníčcích nelenili a připravili pro vás malý přehled toho, co nás v nadcházející sezóně čeká.

Co jsou klasické dostihy?

Základ dostihové sezóny, ať už u nás nebo v zahraničí, tvoří klasické rovinové dostihy a nejinak tomu bude samozřejmě i letos.

Klasické rovinové dostihy jsou určeny výhradně pro tříleté koně. Tato dostihová klání jsou de facto výkonnostními zkouškami anglického plnokrevníka. Ostatně oficiálních dostihů pořádaných Jockey Clubem ČR se mohou účastnit výhradně jen koně tohoto plemene.

Během každé sezóny jsou na programu tři klasické dostihy pro všechny tříleté koně, tedy jak pro hřebce, tak i pro klisny. Ty pak ale mají ještě dva dostihy navíc, v nichž měří své síly výhradně mezi sebou.

 

  • Jako první je na řadě Jarní cena klisen, která se běží na 1600 metrů a letos se bude konat 3. května.
  • Týden na to se uskuteční Velká jarní cena a běží se rovněž na 1600 metrů.
  • V červnu, přesněji 21. pak následuje vrchol dostihové sezóny v podobě Českého derby na 2400 metrů.
  • 18. července se své obdoby Derby dočkají i klisny, kdy se běží Oaks (tento dostih je pojmenován podle obdobného anglického dostihu).
  • Sérii klasických dostihů pak uzavře poslední srpnovou neděli vytrvalecký St. Leger na 2800 metrů.

 

Všechny klasické dostihy se běží v Chuchli s jedinou výjimkou. Tou je Oaks, jehož tradičním dějištěm je dostihové závodiště v Mostě.

 

Vrcholem sezóny je České derby

Nejvýznamnější z klasických dostihů je, jak už jsme si řekli, České Derby. Proto se u něj na chvilku zastavme.  Derby je obecně ve všech zemích považováno za nejdůležitější dostih sezóny.

To první se u nás běželo v roce 1921, přičemž jen dvakrát se Derby nekonalo v Chuchli. V roce 1995 jej hostilo závodiště v Karlových Varech a v roce 2013 pak to mostecké. Letos se tak uskuteční už jeho 95. ročník, který je dotován částkou 2 500 000 Kč.

 

Klasická trojkoruna

Tím se dostáváme k tzv. Klasické trojkoruně. Titulem Klasické trojkoruny se může pyšnit kůň, kterému se podaří zvítězit ve třech klasických dostizích, tedy v Jarní ceně, v Derby a i v závěrečném St. Leger. Zatím se to povedlo jen sedmi koním. Naposledy v roce 2009 získal klasickou trojkorunu kůň Age of Jape polského majitele, avšak trénovaný legendou Františkem Holčákem.

Dokáže to někdo letos?. Nechejme se překvapit. Klasické dostihy k sobě pochopitelně poutají největší pozornost, ale dostihová nabídka je samozřejmě pestřejší. I letos si mohou dostihoví fanoušci vychutnávat dramatické souboje i na ostatních dostihových závodištích. Krom již těch zmíněných samo sebou i v Pardubicích, ale také i v Brně, Slušovicích či v Lysé nad Labem.

 

V každém případě se máme letos na co těšit. A jako malý předkrm této bohaté dostihové hostiny vám nabízíme video z Českého derby. Je z roku 2010, kdy jej vyhrál kůň Talgado v sedle s historicky nejmladším vítězem, respektive vítězkou, teprve šestnáctiletou jezdkyní.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?