Dušičky – magie, Samhain a černé kočky

2. listopadu 2015

Již od 10. století připadá na 2. listopad svátek památky zesnulých. Původní Samhain převzali tehdy od Keltů křesťané a udělali z oslav konce roku pro jednu kulturu svátek zemřelých pro kulturu druhou. Všechno to pozorovala černá kočka ve svíčkou ozářeném okně a rozrušeně mrskala ocasem.

Mezi světy živých a mrtvých

Brány mezi oběma světy se tuto noc otevírají, rozdíly se stírají. Duše zemřelých, které dosud nenalezly klid, se zjevují a prosí o pomoc nebo vyřizují staré účty. Podle čarodějnic vás ochrání jen černá kočka ve vaší těsné blízkosti, která je strážcem světa mrtvých a nevpustí nikoho do světa živých. Podle starých tradic se v tento den peče pečivo „dušičky,“ které se rozdává chudým pro spasení vlastní duše.

 

Památka zesnulých ve světě

U nás se stalo zvyklostí zajít na hřbitovy a zapálit tam za mrtvé svíčku, položit věnce nebo květiny. Zahraničí bývá ale mnohem bujnější. Konají se na počest mrtvých rozsáhlé rodinné hostiny, chodí se v průvodech s maskami kostlivců. Kam se hrabe Halloween. Lidé doma stavějí oltáře, kam pokládají dary a vítají vracející se duše bližních ze záhrobí, oblékají se do pestrých barev a hlasitá hudba zní do všech stran.

 

Mezi náhrobky

Přichází podzim. Mezi náhrobky se prohání neviditelný vánek a čechrá šustící listí. Chladné žulové desky mlčí. Odněkud ze tmy se plíživě blíží chomáče zákeřné mlhy. Na vedlejším náhrobku sedí kočka a nehne ani fouskem. Svítivé oči zírají do tmy. Všude kolem jsou pohřbené kočky v němém spánku. Zvířecích hřbitovů u nás v ČR není mnoho, a těch pár, které existují, se rychle plní a brzy budou pro přeplněnost uzavřeny jako ten v Bohnicích. Prohání se tu neviditelné vzpomínky na domácí miláčky a náhrobky křičí samotou. Další hřbitovy jsou například v Kutné hoře, Pardubicích, či v Mariánských Lázních.

Pokud i vy máte nějakého miláčka, na kterého s láskou vzpomínáte, nezapomeňte za něj zapálit v tento den svíčku. Památka zesnulých uctívá každou zemřelou duši, i tu kočičí.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?