Dvě kočky jsou víc než jedna!

9. června 2011

Obecně platí, že kočka je tvor společenský. I když žije sama v domácnosti bez přítomnosti jiného zvířecího nebo stejného druhu, vytvoří si pak silné pouto s člověkem. Výjimky sice i zde potvrzují pravidlo, ale samotu kočka určitě nemusí. Jsou dokonce jedinci, kteří se díky samotě stávají zlými a nesnesitelnými. Dávají tak najevo svou nevoli s tím, jak žijí a že chtějí změnu.

Dvě kočky ano nebo ne?

Pro někoho je naprostou samozřejmostí, že se v domácnosti nachází více zvířecích jedinců. Pro někoho ale už samotná představa toho, že místo jedné kočky, by mohly být dvě, může být až děsivá. Znamená to přece více starostí, více jídla, více všeho. Na druhou stranu, každý, kdo začal s kočkou jednou, které pak pořídil kamaráda v podobě další kočky, ví, že to tak není. Pokud je vše v naprostém pořádku, většinou ani nezaznamenají žádnou změnu.


Jistě, stane se, že váš kočičí miláček na dalšího kamaráda nastavený není a lidští jedinci mu naprosto vyhovují. Dokonce jsou i případy, že nevyhovuje konkrétní druh. Může to být dokonce i stejný jedinec. „Mám kočku, byla doma první a zdálo se nám, že by mohla nějakého kamaráda mít, když jsme oba v práci,“ vypráví chovatelka s konkrétní zkušeností. „Přivezli jsme si kocourka od kamarádky, která se stěhovala do ciziny a nemohla si ho vzít s sebou. Nepadli si do oka nikdy. Prostě se navzájem nemuseli, ale neubližovali si. Občas sice k nějaké šarvátce došlo, ale nikdy nic velkého. Tak jsme později zkusili ještě kotě. Dalšího kocourka. Ani toho si neoblíbila. S druhým kocourkem byli kamarádi velmi brzy, ale první kočička se jich obou stranila. Zvláštní ale byla jedna věc. Syn má pejska a to docela velkého. Chodí s ním k nám na návštěvy. Toho si ale oblíbila velmi brzy. Vždy ho vřele vítala a pak se s ním dokonce i pomazlila, kdykoliv přišel. Pak přibyl do rodiny ještě králíček. Ani s ním neměla problémy. Navzájem se myjí a vůbec si projevují náklonnost. Prostě a jednoduše, ostatní kočky nemusí, ale jiný druh přijímá skvěle,“ dodává.

 

Kočka je ale mnohem šťastnější, když doma sama být nemusí a může volné chvíle trávit s kamarádem či kamarádkou. Nenudí se.


Změna povahy kočky

Jsou dokonce jedinci, kterým samota naprosto vyhovuje, i když jich tolik není a naopak tací, kterým druhý jedinec schází natolik, že postupně propadají depresím. Mohou dokonce změnit svoje chování. Ze zcela mírumilovných mazlíčků jsou najednou neteční a zlí tvorové.

 

Takové chování se přičítá snaze na sebe upozornit. Mezi kočky, které by měly mít doma kamaráda, patří například mainská mývalí. Ale jak už bylo řečeno, jedná se o zcela individuální záležitost a tak není jednoznačně dáno, že by kočka měla mít nějakého přítele či nikoliv.


Pořizování kočičího kamaráda

Pokud se přece jen rozhodnete, že svému mazlíčkovi kamaráda pořídíte, seznamování by mělo probíhat podle daných pravidel. Nejlepší je, když domů přinesete koťátko nebo štěně. Mladí jedinci své chování většinou přizpůsobí zaběhnutým pravidlům, a protože kočka je tvor teritoriální, „služebně starší“ jedinec si dokáže své výsady ohlídat snadněji.


Pokud se ale rozhodnete pro dospělého jedince, je nutné postupovat opatrně. Mazlíčci by si na sebe měli zvykat pomalu. Nejlepší je, když jsou nějakou dobu oddělení a pomalu je na sebe necháte navyknout. Dostanou tak prostor a čas k tomu, vyřídit své teritoriální záležitosti.

 

Občas se stane, že i když si na sebe oba zvyknou, poperou se. Je třeba ale odhadnout, zda se jedná jen o škádlení či o skutečný boj. Ani v jednom případě se ale nedoporučuje do jejich šarvátek vstupovat. Pouze v případě, že se boj zvrtne a jeden ze spolubojovníků je na tom opravdu bledě. Pak je dobré použít vodu v rozprašovači nebo je vyrušit nějakým hlukem.

 

Není prostě jednoznačně dáno, zda dvě nebo jedna. Tohle ale zjistíte jen z vlastní zkušenosti. Pokud se jedná o pokus, doporučuje se, půjčit si prostě ještě jednu kočičku a vyzkoušet, jak si budou rozumět. Zde máte jistotu, že pokud si do oka nepadnou, můžete ji bez problémů vrátit. Ale i tak je docela možné, že nově příchozí vonět vašemu stávajícímu mazlíčkovi prostě nebude.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?