Elektronický obojek na vlastní kůži

30. září 2015

Mnoho chovatelů se bojí používat elektrický obojek s tím, že je nešetrný k psímu zdraví nebo návykový pro pozdější výcvik. Není nic jednoduššího než účinnost obojku vyzkoušet na vlastní kůži a vytvořit si o něm vlastní názor. A tak jsem si obojek nasadila na krk.

Jak fungují elektrické obojky pro psy?

V nespočtu diskuzí a článků již bylo řečeno, že elektronický obojek funguje na principu elektrických výbojů, které psovi vyšlou impulz do kůže na krku. Impulz trvá zlomek sekundy, je psovi nepříjemný a přiměje ho přemýšlet, co udělal špatně a příště se chovat poslušněji. Elektronické obojky jsou ovládány ovladačem v rukou majitele psa, napájeny bateriemi a liší se cenou a dosahem, na jak velkou vzdálenost ještě obojek reaguje impulzem při stisknutí ovladače. Vyrábí se i ve voděodolné variantě a pro různě velké psy. Obdobou elektronického výcvikového obojku je také protištěkací obojek.

 

Člověk a psí obojek

Tvrdím, že všechno se má vyzkoušet a tak jsem si zajistila obojek s dosahem 200m a za nenízkou pořizovací cenu. Jelikož jsem doposud s žádným obojkem neměla tu čest, vyzkoušela jsem jej nejprve na ruce a oba body výboje stiskla palcem ruky. Ovladač měl devět stupňů intenzity, začala jsem jedničkou. Až do dvojky jsem cítila jen jemné šimrání, trojka už začala lechtat jako lezoucí hmyz. Čtyřka a pětka již byly citelné jako mravenčení, šestka a sedmička začaly cukat palcem a osmička a devítka znatelně škubaly všemi svaly v polovině dlaně. Při několikáté pecce devítkovou intenzitou mi palec brněl a do svalu mi šla křeč.

 

Intenzita výboje elektronického obojku pro psy

Nikde jsem se nedočetla, jakou intenzitou je impulz elektřiny vysílán, v záplavě textů se však mihla informace o síle 6V maximálně. U všech návodů obojků je uvedeno upozornění, že není vhodné používat obojek u psů se slabším srdcem nebo epilepsií (pozor, může se projevit kdykoliv během života po sebemenším otřesu mozku). Rozhodně je dobré se o použití u vašeho psa poradit s veterinářem.

 

Obojek na krk?

Jelikož v palci mi svaly cukaly po zbytek dne i bez elektřiny, na krk jsem vyzkoušela obojek pouze do intenzity 3 a v rámci neztuhnutí mého krku jsem jej dále nezkoušela. Měla jsem na paměti, že psi mají ještě srst a nepřijímají tudíž intenzitu výbojů tak silně jako já na holou kůži. Závěrem bych řekla, že návody nelžou – výboj je nepříjemný a pro výcvik je vhodný tím, že se pes snadněji a efektivněji učí. Pozor však na návykovost, nejeden pes brzy pochopí, jak to funguje a bez obojku na krku se rozhodne opět neposlouchat. Tak jako výuce s obojkem, je potřeba naučit psa i výuce bez obojku. Každopádně se jich netřeba bát a přeji mnoho výcvikových úspěchů!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?