Encefalitidu jistě znáte, ale klíšťata přenáší i anaplazmozu.

7. července 2016

Tak nějak jsme si všichni zvykli, že klíšťata přenášejí encefalitidu a boreliózu. Lidé se mohou nechat očkovat proti encefalitidě, psi proti borelióze. A kočky? Co číhá na ně?

Klíšťata mohou nakazit až 150 druhy nemocí

Čím vlídnější zima, tím více klíšťat do příští letní, klíšťové sezony. Klíšťata bohužel nemají přirozené nepřátele, nikdo se jimi nehodlá živit a tak je jich tak nějak stále víc. O přenosných nemocech na člověka se již namluvilo a napsalo nekonečně mnoho, ale o těch kočičích tolik informací nekoluje. Na teplokrevné tvory jsou klíšťata schopná přenést až 150 nemocí. A jednou z nich je i anaplazmóza.

 

Jak se pozná anaplazmoza?

Anaplazmozu způsobuje bakterie Anaplasma phagocytum, kterou přenášejí klíšťata ve slinách. Zdrojem nemoci jsou především jeleni a srnci, klíště je přenašeč a přenáší bakterii na hostitele, kterými mohou být psi, kočky, koně, nebo také hlodavci a člověk. Přenáší se bodnutím či kousnutím hmyzu, infikováním bakterií otevřenou ranou. Projevy nemoci jsou podobné jako u boreliózy - zvýšená teplota, průjem, pohybové problémy především zadních končetin. Příznaky se mohou objevit již 4-11 dní po infikování a v případě neléčení přechází nemoc do chronického stavu, který se projevuje anorexií a dlouhodobým nechutenstvím, doprovázeným zažívacími problémy. V případě včasné diagnózy antibiotika zabírají již do dvou dní. Důležité je nemoc včas podchytit!

 

Boj proti anaplazmoze, resp. klíšťatům

Nejúčinnějším pomocníkem v boji proti anaplazmoze jsou antiparazitika. Většina na trhu dnes dostupných antiparazitik bohužel řeší usmrcení parazitů a klíšťat po přisátí, to již však může dojít k přenosu nemoci. Ideální jsou prostředky, které zabraňují samotnému přisátí, adaptovaná klíšťata však v každé části republiky reagují na jiné látky antiparazitik. Stojí za vyzkoušení obojky, které pachem odpuzují klíšťata nebo antiparazitní spreje. Většina chovatelů také nechává svá zvířata jednou ročně krevními odběry testovat na přítomnost Anaplasmy v krvi. Boj s parazity je zkrátka nekonečný. Bohužel.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?