Eutanázie ukončí trápení

21. srpna 2010

Eutanázie - slovo, které zapříčinilo tolik diskuzí, emocí, ostrých výměn názorů, a to hlavně v případech, pokud se hovoří o eutanázii člověka. Co člověk, to jiný názor. U lidí v našem státě nepřípustná, u zvířat může být eutanázie důstojný konec života našeho čtyřnohého společníka a kamaráda.

O eutanázii zvířete rozhoduje chovatel. Řeč je především o těch správných, odpovědných chovatelích, kteří nezneužívají eutanázii jako prostředek ke zbavení se již starého, nepotřebného nebo postiženého psa či kočky, ale chtějí tímto rozhodnutím ukončit trápení svého čtyřnohého kamaráda.

 

V dnešní době, kdy není výjimkou, že kočka či pes mají diagnostikovanou rakovinu či jinou nevyléčitelnou nemoc, v mnohých případech sám veterinární lékař navrhne zbytečně neprodlužovat trápení našeho čtyřnohého kamaráda a raději zvolit cestu eutanázie. Je to rozhodnutí velmi vážné, neboť zvířata jsou součástí naší rodiny, dělají nám společníky po několik let, zažili jsme s nimi mnoho krásných chvil.

 

I když je naše veterinární péče již na vysoké úrovni, nelze určit, jak velké je trápení zvířete, zvíře nemluví, nemůže nám sdělit, zda prožívá velkou bolest či nikoli. Pomůže zde důvěra k veterinárnímu lékaři, který jako nezaujatý zhodnotí situaci a možnost vyléčení, nebo vysloví ortel, který nikdo z nás nechce slyšet. Důvěra k veterinárnímu lékaři je na místě, neboť snaha lékaře je léčit a ne život ukončovat. Pomůže zde také náš vnitřní hlas, náš cit a láska ke zvířeti, naše nesobeckost.

 

Pokud již učiníte rozhodnutí dále neprodlužovat trápení svého čtyřnohého společníka, většina veterinárních ambulancí vám poskytne profesionální pomoc. Pomůže vám s rozhodnutím, zda eutanázii provést v domácím prostředí - což se moc nedoporučuje, nebo zda využít služby ambulance. Můžete se rozhodnout, zda být přítomen v těchto posledních chvílích života, nebo zda raději vyčkat v čekárně. I toto rozhodnutí je pro vás velmi důležité, neboť v budoucnu si můžete vyčítat, že jste nebyli v této chvíli po jeho boku. Můžete se rozhodnout, zda dát před výkonem zvířeti uklidňující prostředky, neboť zvířata často vycítí tuto situaci, jsou citlivá na náš stres, kterému se, ať chcete sebevíc, neubráníte.

 

Uspávací roztok se vpravuje nitrožilně. Jelikož je nutné nitrožilní zavedení roztoku, aby se kočka či pes se zbytečně nestresovali a upadli brzy do stavu hlubokého spánku, musíme zhodnotit situaci a hlavně sami sebe, zda máme tolik sil, abychom situaci zvládli a zbytečně svou nezodpovědností tuto chvíli neprodlužovali.

 

Nechci popisovat samotný akt utracení, zdá se mi zcela zbytečné hovořit o věcech, o kterých víme, že jednou přijdou, a které jsou pro nás ve chvíli, ve které je nepotřebujeme, naprosto zbytečné k řešení. Stačí, že víme, že je velmi důležité být odpovědný nejen k sobě ale i k ostatním, ať už lidem či zvířatům. Pokud máme tu možnost naposled podat zvířeti, které trpí neodstranitelnými bolestmi, pomocnou ruku tím, že budeme souhlasit s eutanázií, bude nás doprovázet vědomí, že jeho trápení  již skončilo. Velkou podporou budete mít nejen ve vašem blízkém okolí, ale i u provádějícího lékaře, či personálu. Není na místě brát smutek a slzy s tím spojené jako ostudu, ale jako zcela přirozenou věc.

 

Autorka: Iveta Hrušková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?