Felinoterapie

19. května 2009

Jazykovědně: felis - kočka, terapie - léčba. Tedy léčba kočkou? No ano. Jako je canisterapie nebo hipoterapie, při nichž se využívají psi a koně, je i felinoterapie, při níž jsou k podpůrné léčbě využívány kočky.

Léčí nás dotek hebkého kožíšku, léčí nás pravidelné vrnění předoucí kočky, léčí nás kočičí klid. I pohled na ladné křivky kočičího těla léčí. Lidé zabývající se alternativními směry medicíny dokonce tvrdí, že kočky mají schopnost nasát do sebe negativní energii, odejmout naši bolest, naši nemoc.

 

Proč k léčení nestačí psi? Jsou lidé, kteří se psů bojí nebo jsou alergičtí na psí srst a kočičí jim nevadí. Nebo jsou natolik nehybní, že se k psovi neskloní a nepohladí ho. Takovým lidem je kočka pokládána na hruď. Ani ji nemusí hladit, ona si přede a to předení je příjemné, uspává, uklidňuje.

 

Na rozdíl od psů kočky nemusejí skládat speciální zkoušky. S kočkou to buď jde, nebo nejde. Jaká tedy má být kočka - terapeutka? Rozhodně musí být klidná, uvolněná, senzitivní a nebojácná. To znamená, že se nesmí leknout a s prskáním uskočit, když pacient například kýchne. Nesmí to být kočka zklamaná člověkem ani upnutá jen na jednoho jediného páníčka. A pochopitelně musí být stoprocentně zdravá, očkovaná a bez parazitů.

 

Říká se, že nejvhodnějším plemenem pro felinoterapii je Ragdoll. Jsou to velmi klidné, citlivé a přitom mile zvědavé kočky. Na vlastní kočce zmíněného plemene pozoruji, že by byla nejradši s jediným imobilním člověkem. S dlouhosrstými kočkami může být problém v době línání. Jemné dlouhé chloupky zamotané do všeho - z toho asi personál nemocnice nebo ústavu nebude mít radost. Na druhou stranu jsou terapeuti, kteří právě dlouhosrsté vyhledávají, protože bývají klidnější a jejich srst je ještě příjemnější na dotek a klienti ji můžou česat.

 

A co vlastně kočka pomáhá léčit? Hlavně duši. Stačí přece pohladit kočičí kožíšek a vlna příjemného pocitu putuje po celém těle. Předení ovlivňuje mozek a pozitivně nás vyladí. Kočka sama pokud chce, přijde a otře se o nás. A to je jako pohlazení. Duše pookřeje a veselá mysl - půl zdraví. Říká přísloví.

 

Takže prakticky: felinoterapie lidem pomáhá zbavit se úzkostí, depresí, různých fóbií, neuróz, negativního stresu, závislostí od alkoholu po automaty. Výrazné zlepšení nastává dokonce i u vysokého krevního tlaku a ostatních psychosomatických chorob. Rozvíjí jemnou motoriku poškozenou nemocí či vrozeně špatně vyvinutou. V mozku dochází k novým synapsím - propojením neuronů. A v neposlední řadě dochází i k zapojení uzavřeného člověka do společenství ostatních.

 

Ideální je, když může být zvíře stálým členem terapeutického týmu. A právě tenhle požadavek kočka splňuje. Pokud je navyklá pouze na pobyt v místnosti, nemusí být venčena a péče o ni je opravdu minimální. Na péči se můžou podílet léčení klienti a samotná péče už je pro ně terapií. Jsou skutečně lidé, kteří poprvé při felinoterapii zjišťují, jak je příjemné se o někoho starat a kočka opravdový zájem ocení a odmění svou přízní.

 

Autorka: Helena Cuhrová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?