Flyball - populární psí sport

29. ledna 2008

Flyball je velmi populární psí sport. Vznikl přibližně v 70. letech v americké Kalifornii. Jeho téměř masové rozšíření bylo takřka dílem okamžiku, protože tento psí sport v sobě spojuje hned dva velké klady: zatímco pejsek se zcela vydovádí, páníček se nestačí ani pořádně zadýchat.

Flyball v Americe

Flyball se stal nesmírně oblíbeným v celé Americe a jeho oblíbenost se šířila dále do celé západní Evropy. Čeští pejskaři, kteří měli to štěstí, že se díky účasti na mezinárodních psích výstavách mohli podívat na západ od našich tehdy ještě socialistických hranic, nad tímto sportem zcela užasli. Téměř okamžitě se našlo několik nadšenců, kteří tzv. na koleně vyrobili první vrhací strojky a začali s učením Flyballu. Přes tento poněkud krkolomný začátek Flyballu v Čechách, došlo i u nás k obrovskému nárůstu oblíbenosti.

 

Co je flyball?

Flyball je sport, ke kterému je třeba speciální sportovní náčiní: každý účastník musí vlastnit sadu sestávající z odpalovacího boxu, tenisových míčků, čtyř skokových překážek a nízkého ohrazení parkurů. Jak bylo uvedeno výše, každý si takovouto sadu může vyrobit sám, ale dnes už si ji naštěstí může každý i koupit – existují speciální firmy, které se zabývají výrobou těchto psích sportovních potřeb.

 

Co musí pes umět

Pes bude muset zvládnout poměrně náročnou sestavu cviků – bude muset skákat, zvládnout odpálení míčku a jeho následné chycení a rychlé aportování. To není úplně jednoduché a vyžaduje to časově náročnější přípravu. Ideálním místem pro takovouto sportovní přípravu jsou cvičiště, kde se této hře již věnují a kde vám budou moci poradit a případně i pomoci. Jakmile váš pes flyball technicky dobře zvládne, máte to nejtěžší prakticky za sebou, zbývá nekonečné zdokonalování souhry pohybů a nabírání na rychlosti.

 

Alternativou takto vedeného zaučení mohou být i různé víkendové pobyty zaměřené na výuku flyballu, další možností jsou kurzy, závody a nejrůznější akce, kde se tento sport alespoň předvádí a kde vždycky existuje možnost domluvy alespoň krátké možnosti nácviku pod odborně zdatným vedením.

 

Závody ve flyball psím sportu

Jakmile si budete se svým psem opravdu věřit, můžete se vydat na závody ve flyballu. V České republice se konají několikrát ročně podle pravidel NAFA (North American Flyball Association).

 

Princip hry spočívá v soutěži mezi dvěma družstvy. Každé družstvo sestává ze čtyř psovodů a čtyř psů, kteří mají svůj ohrazený parkur. Každý jednotlivý pes se vydává přes čtyři připravené překážky k vrhacímu boxu, kde pomocí pedálu odpálí míč. Ten musí opětovně chytit a i s míčkem se zpět přes překážky vrátit ke svému pánovi. Souboj dvou družstev soudcuje vždy hned několik rozhodčích a diváci sledují napínavý boj i zajímavé a někdy až neuvěřitelné kousky psích soupeřů.

 

Psí plemena vhodná pro flyball

Flyball patří mezi nejoblíbenější psí sporty také proto, že se mu mohou věnovat majitelé nejrůznějších psích ras a i když jsou menší a mrštnější psi ve výhodě, i pro větší psy a jejich majitele je tento sport příjemným vyžitím. Z hlediska psů je důležitý pouze dobrý zdravotní stav a schopnost týmové spolupráce – při závodech se spolu setkají nejrůznější psi, takže je důležité, aby žádný z nich nebyl agresivní. Stejně tak by ale mohla být na překážku případná bázlivost psa. Z hlediska majitelů psů je flyball vhodný pro úplně každého sportovního nadšence a milovníka čtyřnohých přátel člověka.

 

Flyball VIDEO ze závodů

test

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?