Genetické vady koček

30. června 2009

Mutaci genů může způsobit mnoho vlivů. Jedny mohou být způsobeny prostředím, například zářením nebo jinými mutageny a takto postižená koťata zemřou již při porodu nebo velmi brzy po něm. Ovšem mnoho genetických vad vzniká na základě toho, že hlavní účinek genu je doprovázen ještě dalšími projevy.

Dominantní gen W určuje u koček bílou srst a bohužel zároveň nese sklon k hluchotě. Ta je téměř stoprocentní u koček s modrýma očima, může se však projevit i u oranžovookých nebo koček s nestejnýma očima. Nedá se však s jistotou tvrdit, že každá bílá kočka bude hluchá, je to ovšem velmi pravděpodobné.

 

Další gen, který má své jisté vedlejší účinky, nesou siamské kočky. Může způsobit špatné spojení mezi okem a mozkem, tím se naruší běžné vidění, kočka vidí rozmazaně a má potíže v odhadu vzdálenosti. Proto se u mnoha siamek vyvine šilhání jako odezva na snahu opravit tyto chyby ve vidění.

 

Dalším problematickým genem je dominantní gen M, který způsobuje krátký ocas nebo jeho absenci u koček manx (Manská kočka - viz foto). Pokud jsou kříženi dva homozygotní jedinci, pokaždé dojde ke smrti koťat již v děloze. Gen M je velmi nestabilní a v jednom vrhu se mohou objevit jak koťata s dlouhým ocasem, krátkým ocasem i koťata bez ocasu.

 

Dále existuje řada geneticky podmíněných nemocí, patří mezi ně například:

  • hemofile (porucha srážlivosti krve)

  • kryptorchismus (nesestoupení jednoho nebo obou varlat do šourku)

  • achondroplazie (zkrácení končetin)

  • porucha koordinace končetin

  • srůst prstů

  • rozštěpy patra nebo pysku

 

Autorka: Aneta Kasanová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?