Hadí maso neboli léčba koní v dávnověku

28. května 2013

Dnešní veterinární medicína pochopitelně využívá při léčení koní všechny moderní metody a poznatky, které má k dispozici. Ale možná vás napadne otázka: „Jak se vlastně koně léčili dřív?“

Léčení koní, a zvířat obecně, má bohatou, dá se říct, tisíciletou tradici. Dávní zvěrolékaři samozřejmě neměli k dispozici dnešní účinné moderní léky ani nemohli používat dnešní léčebné postupy. Přesto však lidé koně léčili, nebo se aspoň o to pokoušeli. Některé jejich metody dnes sice mohou vyvolat pobavený úsměv. Ale to nic nemění na tom, že i tito dávní ´zvěrolékaři´ toho vlastně o koních věděli docela hodně.

 

Zaříkávání koní i amulety

Ve starověku bylo léčení zvířat a tedy i koní na poměrně vysoké úrovni. Se zánikem starověkých říší, a na území Evropy pak starověkého Říma, dochází i k úpadku zvěrolékařství, které až dosud existovalo jako samostatný obor, jenž se mohl pochlubit možná až překvapivě dobrými výsledky.

Pastýři, myslivci, ale taky třeba všelijací bylinkáři, mastičkáři, pohodní nebo i kati, ti všichni se tak či onak věnovali ve středověku léčbě koní, aniž by měli nějaké vzdělání. Poznatky se předávaly ústně, doslova dědily z generace na generaci, a určitě nejedna léčba byla založena na metodě pokusu a omylu.

 

Kovář jako první zvěrolékař

Nad všemi těmito profesemi však začal časem vyčnívat kovář, který podkovával koně a proto si, jelikož kůň byl nejcennější zvíře, získal přirozený respekt. Nečekejme však, že takový kovář nosil s sebou brašnu plnou všelijakých zvěrolékařských nástrojů.

Koně se tehdy léčili především bylinami. Exkluzivní postavení mezi nimi měl černý bez, o kterém se tradovalo, že je lékem proto devadesáti devíti nemocem. Bez se vysazoval u chlévů a stájí, aby zvířata chránil před nemocemi.

Z chirurgických zákroků se běžně provádělo pouštění žilou, které se používalo jako univerzální prostředek proti všemu.

Tehdejší léčba měla i svůj magický rozměr. Ten se sestával se zaříkávání, z používání všelijakých amuletů a nechybělo ani uctívání předmětů nějak spojených se světci, patrony zvířat.

Dnes bychom se na zvěrolékaře, který zaříkává, dívali asi hodně divně, avšak v té době to fungovalo. Když ne přímo na nemoc, tak určitě na ty, kdož takové léčbě přihlíželi.

 

Podkoní, předchůdci zvěrolékařů

V pozdním středověku se rovněž začínají objevovat první spisy, které se zabývají nemocemi zvířat a jejich léčením. Za všechny jmenujme spis Alberta Velikého ´O zvířatech´. Jeho autor, největší středověký učenec, v něm krom jiného popisuje i nemoci zvířat.

S nástupem renesance a s vynálezem knihtisku začíná těchto odborných knih přibývat. Jejich autory jsou převážně podkoní, tedy lidé, kteří působí jako správci stájí na šlechtických a panovnických dvorech.

 

O léčení koní

Jedním z prvních byl Jordannus Rufus, podkoní císaře Fridricha II., který svým spisem ´O léčení koní´ z roku 1250 víceméně založil ´moderní´ středověké zvěrolékařství.

U nás například působil jako podkoní Jan z Krušce, jehož ´Koňské lékařství´ z roku 1608 je zřejmě nejznámější českou knihou tohoto druhu. Její autor v ní popisuje léčbu 144 nemocí. V receptáři se pak objevují nejrůznější, mnohdy poněkud divné léky.

Velkou pozornost věnuje autor třeba mastem. V různých případech tak doporučuje používat např. mast vlčí, liščí, křepelčí nebo medvědí, tu bychom dnes sháněli asi opravdu velmi těžko. Mezi léky je zařazen i lék prakticky na cokoliv, tedy dryák, který se připravoval z několika desítek všemožných ingrediencí, mezi nimiž ovšem nesmělo chybět ani hadí maso.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?