Head bobbing – nekývejte hlavou!

6. dubna 2018

Přestaň kývat hlavou a já ti dám dobrotu! Aneb slyšeli jste o syndromu, kterým se psi baví, když zrovna nepřemýšlí? Je to něco podobného jako klkání u koní. Není to smrtelně nebezpečné, ale je to geneticky dědičné a stojí to za zmínku. Abyste se nelekli, až na vás pes bude pokyvovat moudře hlavou… A nebo nemoudře?

Co se jen tomu psovi honí hlavou?

Neznalce by to mohlo snadno vyděsit. V prvním okamžiku mnoho chovatelů v panice spěchá se psem k veterináři s pocitem, že jde o nějaký nebezpečný záchvat. Nejde o záchvat.Jde o jakýsi zlozvyk, který ještě věda příliš pečlivě neprozkoumala a nezdokumentovala. Zatím se ví především to, že na životě to psa neohrožuje a že je to částečně dědičné. Pokud tedy předáváme geny jen u papírových psů daných plemen, která jsou na třes náchylná a uchovňovaná také podle výskytu tohoto zlozvyku, dá se head bobbing částečně vymýtit až zcela omezit. Nejnáchylnějšími na tento zlozvyk jsou především dobrmani. Mnoho chovatelů se shoduje, že při daném třesu se pes tváří, jako by jej něco vyděsilo, jako by nepřemýšlel. Takový jakýsi mozkový zkrat…

Kdy to přijde?

Ve většině případů se zlozvyk projevuje u dospívajících jedinců, u fen v době hárání nebo když pes zacítí háravou fenu. Pokyvuje hlavou ze strany na stranu jako klaun z krabičky, a nebo nahoru a dolů a nenechá toho, dokud jej nevyrušíte zaměstnáním mozku – ať již pokud po něm chcete nějaký povel a nebo mu dáte pamlsek, který jej vyruší z nudivého třepání. U některých se projevuje třes po probuzení, když jsou v jakémsi pospánkovém klidu. Pokud psa od zlozvyku nevyrušíte, může to být v dospělosti ještě horší a ve stáří téměř neustálé.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Co na to věda?

Pro většinu veterinářů je toto pole dosud neprozkoumanou oblastí, s níž si dosud nevědí moc rady. Říkájí tomu „onemocnění nové doby.“ Není na něj potřeba žádná speciální medikace, problémy samy odezní s věkem, pokud je u psa nenecháte rozvinout a vytrvale jej od třesení odrazujete, nicméně je to degradující předpoklad pro uchovnění psa. Vrhy, u nichž se tento zlozvyk projeví jsou označovány za „nepovedené“ a je lepší soustředit se na výběr rodičů, u nichž tento zlozvyk nepropukl. Aneb základem je dobrý genotyp a ověřený chovatel!

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?