Headshaking (házení, třesení hlavou)

2. dubna 2009

Tento abnormální stav, kdy kůň neustále potřásá hlavou, a to bez jakýchkoliv zjevných příčin, je velikým problémem. Ježdění na koni, který takto potřásá hlavou je nepohodlné, pro koně stresující a pokud se házení hlavou stupňuje, může být pro oba i nebezpečné...

Které koně headshaking postihuje nejvíce?

Tato otázka se stala předmětem zkoumání a vůbec nezáleží na plemeni nebo pohlaví koně. Mnoho postižených koní je mezi drezurními koňmi, další skupinu tvoří koně parkuroví, dostihoví, ale i rekreační.

 

Headshaking se objevuje při práci, nejčastěji při klusové části. Objevuje se již po deseti minutách práce a neustále se zhoršuje a tento stav neustává, ani když se přejde do klidu a kroku. Kůň třese hlavou na všechny strany, pohyby jsou prudké a divoké a lehce může dojít k tomu, že kůň ztratí rovnováhu. Proto je dobré z koně rychle sesednout a odvézt jej do stáje. Kůň divoce frká nebo i kýchá, nos se snaží otírat o svou nohu nebo o zem.

 

Headshaking se objevuje v největší míře zjara nebo časně v létě, na podzim sám od sebe vymizí a objeví se opět až na jaře. Zajímavostí je, že čím je počasí teplejší, slunečnější, tím jsou příznaky horší. Existuje teorie takzvaného „photic headshaking", kdy stimulaci trojklaného nervu spouští podráždění očí intenzivním slunečním světlem. Koně pak začne svědět v nose, které přechází až v bolestivé brnění (tento stav je podobný jako u lidí, kteří pak začnou kýchat). Koni mohou pomoci ochranné klapky na očích, sítě nebo kapuce. Denní práci můžeme přesunout na večer nebo na noc.Takto headshaking můžeme omezit, v lepších případech úplně potlačit.

 

Nejčastější příznaky vyvolávající headshaking:

1. Dýchací aparát

 • - onemocnění vedlejších nosních dutin
 • - alergická rýma

 

2. Trávicí aparát

 • - ostré zuby
 • - onemocnění zubů a dásní

 

3. Nervový systém

 • - bolestivost trojklaného nervu
 • - zlozvyky

 

4. Oči

 • - poranění sítnice
 • - onemocnění duhovky a jiných očních partií
 • - Fotofobie = photic headshaking

 

5. Uši

 • - svrab
 • - onemocnění vzdušného vaku
 • - zánět vnitřního ucha
 • - cizí těleso vuchu

 

Headshaking je problém, který nereaguje na léčbu. Proto je velmi často řazen mezi zlozvyky. Ale ne ve všech případech to je pravda. Většinou je tento stav způsoben nějakou bolestí nebo drážděním - nejčastěji bývá dráždění způsobeno travním a květním pylem a pak hovoříme o alergii. Příkladem je pyl z řepky olejky, který je alergenem jak u lidí, tak i u koní. Patří sem také alergie na hmyzí bodnutí nebo opakovaná kopřivka.

 

Mezi další příčiny může patřit i nesnášenlivost udidla, sedla, postrojů nebo dokonce i jezdce. Proto bychom měli vyzkoušet různé typy udidel, sedel, nánosníků či jiných částí postrojů. Důležité je vždy provádět stejnou práci na kterou je kůň zvyklý. Pokud jsme takto vyloučili možné nesnášenlivosti je vhodné, aby koně vyšetřil veterinář. Ten koně důkladně prohlédne, prohmatá, koně posoudí v klidu i při zátěži. Ideální je provádět vyšetření v prostředí, kde kůň hází hlavou. Poté veterinář odebere koni vzorky krve a moči na vyšetření. Zjistit se mohou záněty v těle, poruchy ledvin a jiné onemocnění. Veterinář může provézt endoskopická vyšetření, rentgeny hlavy, krku, páteře. Tato složitější vyšetření se provádějí převážně při narkózách.

 

Zda lze headshaking vyléčit, to je nesnadná otázka. Jak jsme již řekli, headshaking vzniká z vícero příčin. Je důležité pokusit se najít tu pravou příčinu a pak společně s veterinářem stanovit další postup léčby. Na nejtěžší stavy se může veterinář pokusit nasadit kortikoidy. Ty však vše nevyléčí a pokud je přestaneme koni podávat, třesení hlavou se může vrátit. Další možností je chirurgická cesta, kdy se protne nerv v hlavě, který se stará o citlivost sliznice dutiny nosní. Tento zákrok má ale jen 30ti až 40tiprocentní úspěšnost.

 

V poslední době se ve velké míře rozšířily různé alternativní způsoby léčby, například akupunktura nebo léčba bylinkami. Posledně jmenovaná léčba pomůže vyrovnávat celý organismus a bojuje proti alergiím.

 

Autorka: Karolína Pachotová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?