Hematemeze u koček – krev v trávicím traktu

10. září 2014

Máme doma kočku, které táhne na 12. rok a pořád je to vitální a mazlivá dáma. Jako u všech seniorů je ovšem i její zažívání den ze dne citlivější. Obvykle alespoň jednou denně zvrací. Vřídky v žaludku se stávají stále častějším problémem u koček, výskyt krve v trávicím traktu však již pravděpodobně signalizuje problém větší. A nemusí být způsobený pouze vřídky.

Krev ve stolici u kočky

Jakmile objevíte u své kočky krev, ať již ve stolici nebo při zvracení, vždy to znamená, že je něco špatně a rozhodně byste měli neprodleně navštívit svého veterináře. Skutečnost, že je třeba kočka starší nebo že se jí to stává často, rozhodně na závažnosti situace nic nemění. Může to být nevinný problém, ale může to být i katastrofa z rozsáhlých příčin.

 

Když má kočka vřídky v žaludku

Dnešním hojně diskutovaným tématem je strava koček. Nakolik jim prospívá složení granulí, zda přikrmovat i jinými komponenty a jak moc je strava podobná přirozené potravě původních lovících šelem. Kočky mohou být alergické na některé části výživy, ale míra alergie se u nich neprojeví v plné míře a tak ji nikdo nezjistí. Projeví se jen změnou v produkci žaludečních šťáv, žluči a v dalších trávicích funkcích. Ty mohou posléze vyvrcholit až tvorbou vřídků a zvracením. Dalšími podpůrnými faktory jsou stres, změna stravy nebo cizí předměty v zažívacím traktu.

 

Důvody krvácení u kočky

Problém může samozřejmě zasahovat hlouběji pod povrch. Krev se do trávicího traktu dostává například z dýchacích cest, proto je důležité vypozorovat, zda kočka netrpí kašlem. Také slabé ledviny narušují trávení a vstřebávání tekutin, což může kočku nutit ke zvracení. Opakuje-li se zvracení často a intenzivně, dochází ke zraněním na vnitřní stěně žaludku a výskytu krve. Nebezpečím je i porucha srážlivosti krve, díky níž dochází k samovolnému hromadění krve například v trávicím traktu. Ve stolici se pak objevují tmavé sraženiny, které chovatel často přehlédne a podcení. Mezi další důvody se řadí také onemocnění střev nebo extrémní fyzická zátěž.

 

Jak kočce pomoci včas

Pokud výskyt krve u své kočky zachytíte, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře. V případě hlubšího problému může jít o každou minutu. Veterinář nejprve musí zjistit příčinu výskytu krve, nejčastěji endoskopií, tedy sondou do žaludku. Následují rozbory nalezené krve, rozbory stolice a medikace. Téměř každý problém se dá řešit, pokud se včas podchytí. Příčiny nálezu krve se dají v 90% léčit. Vaše kočka má šanci na spokojený, dlouhý a kvalitní život!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?