Hipoterapie

27. dubna 2009

Hipoterapie je název pro široké odvětví léčebného jezdectví - po stránce duševní i tělesné. Dále se rozděluje na hiporehabilitaci, léčebné pedagogicko-psychologické ježdění, rekondiční ježdění a sport handicapovaných.

Hiporehabilitace

Hiporehabilitace je stručně řečeno rehabilitace prováděná na hřbetě koně.

Chůze koně v kroku je velmi podobná pohybu při chůzi člověka. Pokud vám ve výpočtech přebývají dvě koňské nohy, dá se to vysvětlit následovně: Přední nohy kůň využívá jako oporu, zatímco hlavní pohyb (motor) se nachází vzadu (vzpomeňte si na to, jak pobízíte koně při jízdě - nejprve holeň, potom ruka - pohyb vychází z koňského zadku).

 

Tohoto poznatku se využívá při hiporehabilitaci. Pohyb koňského hřbetu se dokáže přenést na jezdcovu pánev a posléze na celou páteř, a tak může blahodárně a ozdravně (s pomocí cviků zkušeného terapeuta) působit na jeho pohybový aparát.

 

Postrojení a pomůcky

Pro hipoterapii se ve většině případů nepoužívá sedlo, ale pouze měkká podložka (deka). Sedlo totiž tlumí přenos koňských pohybů a může také ovlivnit polohu pánve. Deka se upevňuje obřišníkem s madly, kterých se klient může přidržovat.

 

Užitečnou pomůckou při hipoterapii je nástupová rampa, která umožňuje tělesně handicapovaným vyjet na ni s vozíkem a zjednodušuje jim nasedání na koně.


Kůň

Při výběru koně na hipoterapii by se nemělo hledět na plemeno. Některá plemena jsou ale od přírody pro tyto účely vhodnější - jako například huculové, koníci menšího vzrůstu s vlastnostmi a tělesnými proporcemi stvořenými do nepohody. Hipoterapie se však dá provozovat i na vysokém anglickém plnokrevníkovi; důležité je:

  • rozložení hřbetu (malé děti nemohou široký hřbet obsednout)
  • chody (krok a pohyb koně při něm)
  • vhodná povaha: kůň musí snášet některé nepřirozené pohyby na hřbetě, vydržet stát klidně při nasedání, nelekat se, nekopat, být zvyklý na pohyb více lidí (fyzioterapeut, hipolog, často i rodiče dítěte...)

 

Pro koho je hiporehabilitace určena?

  • pro klienty s dětskou obrnou, roztroušenou sklerózou či s jinými nervovými onemocněními
  • k léčbě skoliózy a jiných zakřivení páteře (zlepšení rovnováhy, koordinace, používání správných svalů)
  • pro astmatiky, klienty s kardiovaskulárním onemocněním
  • doporučuje se také k léčbě obezity

 

Léčebné pedagogicko psychologické ježdění (LPPJ)

Cílem LPPJ je rozvoj komunikace vůči koni i terapeutovi, potlačení agrese, posílení sebedůvěry, samostatnosti, obratnosti, odvahy a kázně a v neposlední řadě také relaxace. Kromě samotného ježdění jsou klienti zapojeni i do přípravy koně k jízdě - čištění, sedlání apod. - a také do práce s koněm ze země. LPPJ lze provádět pouze s jedním klientem, anebo ve skupině.

 

Pro koho je LPPJ určeno?

  • Děti i dospělí smentálními poruchami
  • Klienti s lehkou mozkovou dysfunkcí, logopedickými vadami, hyperaktivitou či poruchami učení
  • Lidé s psychiatrickým onemocněním

 

Kdo LPPJ provádí

Léčebné pedagogicko psychologické jezdění vedou speciální pedagogové, psychoterapeuti, logopedi nebo jiné osoby, které prošly speciálním kurzem pro toto odvětví hipoterapie.

 

Sport handicapovaných

Tato oblast hipoterapie umožňuje tělesně i mentálně handicapovaným jezdcům uplatnit se v různých odvětvích jezdeckého sportu (paravoltiž, paradrezura) až na profesionální úrovni. Druh výcviku se však musí uzpůsobit možnostem a stupni postižení jednotlivých jezdců.

 

Rekondiční ježdění

Rekondiční ježdění má za úkol aktivovat původní fyzické schopnosti klienta po úraze, po dlouhodobé nemoci apod..

 

Kam za hipoterapií

Občanských sdružení či jezdeckých klubů zabývajících se hipoterapií u nás přibývá jako hub po dešti. Jejich databázi najdete v naší Equibázi v rubrice Kam za koňmi, stačí vybrat specializaci - Hiporehabilitační střediska.

 

Odkaz: Česká hiporehabilitační společnost

 

Autorka: Anna Tětková

Zobrazit předchozí produkty. Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?