Historie soužití kočky a člověka

11. září 2008

Je sedm hodin večer a to je pro mou kočku čas večeře. Vždy si dokáže vydobýt svou potřebu, mírně se přitulit zamňoukat a obě už víme, že je čas naplnit misku. Někdy nevím, kdo si koho ochočil, jestli já kočku nebo ona mne. To že mám doma divokou šelmu, zjistím velice záhy poté, co objeví ruličku od toaletního papíru a začne podnikat divoké výpady a útoky na svou „kořist".

Hra je pro kočku jedna z nejdůležitějších činností, trénuje si tak instinkty, postřeh, obratnost, udržuje se ve fyzické kondici, což je pro kočku, která žije v bytě obzvláště důležité. Zapojením se do hry si nejsnáze vybudujeme vztah kočky k nám. Je ovšem důležité při hře respektovat její náladu, protože přes svou náklonnost k člověku je kočka stále jedním z nejsvobodomyslnějších tvorů, který se vždy bude chovat, s hrdostí sobě vlastní, pouze tak jak sám chce.

 

Kočky jsou ve společnosti člověka více jak 4000 let a jejich soužití s člověkem prošlo mnoha etapami, od zbožňování až k naprostému zatracování. V Egyptě a Orientu byly uctívány, mumifikovány a pohřbívány v přepychových hrobkách. Kočky měly své paláce a takzvaní kočičí kněží, kteří je spolu s nimi obývali, se dočkali velké vážnosti a úcty. Při smrti kočky truchlilo celé její okolí, v rodině nastal smutek, považovala se za posvátné zvíře. V Evropě byly nejprve vítány jako hubitelky hlodavců a krys, ale později se staly obětí inkvizice a byly upalovány, často i se svými majiteli, jako nositelky špatných sil.  Černé kočky byly podřezávány jako ztělesnění ďábla.

 

Díky své přizpůsobivosti byla donedávna kočka vítaným společníkem na lodích, až koncem 70. let minulého století byly ze zdravotních důvodů z paluby vyloučeny, ale díky cestování a rušnému obchodování se domestikace kočky rychle rozšiřovala, což mělo za následek vznik nových plemen různých charakteristik.

 

Později byla kočka využívána, především pro svou užitnou hodnotu - zemědělci, mlynáři, nebo obyvatelé rodinných stavení ji používali jako lovce myší či jako hlídače sýpek. Dnes je kočka především společníkem, právoplatným členem domácnosti, žijícím převážně v bytě, téměř zcela závislý na člověku.

 

Počet plemen se neustále rozšiřuje, dochází k cílenému šlechtění se specifickými rysy. Nyní rozeznáváme čtyři základní skupiny. Jedná se o kočky dlouhosrsté, polo-dlouhosrsté, krátkosrsté a siamské a orientální. Veškerá plemena musí splňovat přesně daný standard, který je hodnocen na výstavách jak domácích tak ušlechtilých plemen. Chov koček nebyl nikdy tolik rozšířený jako dnes. Je oblíben zejména pro svou nenáročnost, která se také odvíjí od vybraného plemene, malé nároky na prostor a odpadající nutnost venčení.

 

Je ovšem pravdou, že pokud se ztratí kočka žijící v domácnosti, málokdy najde cestu zpět. Ruší ji hlavně ruch velkoměsta, který ji děsí a nedokáže jej zpracovat. Pokud vše zvládne, musí si obvykle vydobýt nové teritorium s ostatními kočkami žijícími na tomtéž místě.

 

Ať už si pořídíte chlupatého mazlíčka k lovu nebo společnici do bytu, vybírejte pečlivě. Čeká vás více jak patnáct let života, v němž vás bude věrně doprovázet kočka.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?