Hluchý pes a jak na něj

14. října 2013

Ztráta sluchu je často opomíjeným onemocněním, které je u psa velmi snadno přehlédnutelné a o to více nebezpečné. Jak tedy poznat hluchotu, její příznaky a jaké mohou být následky?

Ztráta smyslu - hluchota psa

U psů postižených hluchotou v průběhu života můžeme pozorovat potíže s orientací, lekavost, která je často doprovázena vysokou agresivitou. U psa je totiž sluch vyvinut tak dokonale, že dokáže podle zvuku přesně určit vzdálenost, když se k němu například někdo přibližuje. Bez sluchu se ovšem může velmi snadno vylekat a reakce je pak velmi nepřiměřená. Hluchotou nemusí být postiženy obě uši, ale i jen jedno, což se nezdá jako zásadní, ale právě tento problém často způsobuje kolize s auty či agresi vůči ostatním psům i lidem.

 

Druhy hluchoty u psů

  1. Vrozená hluchota psa (kongenitální) - Vrozená neboli dědičná hluchota se může vyskytnout u všech plemen psů. Některé rasy, jako například dalmatini, akity-inu, kolie, kokršpanělé, německé dogy, boxeři, stafordi nebo angličtí bulteriéři, ale zaznamenávají vyšší čísla výskytu.
  2. Konduktivní hluchota u psů - Tento druh ztráty sluchu vzniká obvykle následkem zánětu středního ucha či vnějšího zvukovodu a způsobuje znemožnění přenosu zvuku do vnitřního ucha. Kongenitální hluchota je léčitelná.
  3. Senzorineurální hluchota neboli hluchota získaná věkem psa a je následkem poruch nervových drah a center v mozku. Tato hluchota přichází s věkem psa, je nevratná a často se přiřazuje k bílé barvě jedince.

 

Pozor na kontraindikace

Existuje celá řada léků, jako například Gentamicin, Neomycin nebo Kanamycin, které jsou velmi nebezpečné pro svou toxicitu a mohou způsobit ztrátu sluchu. Měly by být tedy nasazovány pouze krátkodobě a pod přísným dohledem veterináře.

Pozor ale i na opakované vystavování psa hlasitým zvukům (střelba), které může být také velkým ohrožením pro sluch psa a takto vzniklá hluchota může být dočasná, ale i trvalá.

 

Výcvik hluchého psa – ano či ne?

Pes, který je hluchý již od malička si svůj handicap vlastně ani neuvědomuje. Při správné volbě výcvikové metody (za použití gest nebo například světla) mohou hluší psi dosahovat skvělých výsledků ve výcviku a to hlavně proto, že se naučí lépe vnímat ostatními smysly a intenzivněji tak reagovat na řeč těla psovoda.

Při časté socializaci hluší psi nemají problém s ostatními zvířaty ani lidmi. Proto rozhodně neházejte flintu do žita, hluchému pejskovi se věnujte a pak Vám bude moci být stejně dobrým – ne-li lepším společníkem než pes perfektně slyšící.

 

Autorka: Petra Němečková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?