Hluk? Nikdy! O tom, proč kočka nesnáší hlučné věci.

30. září 2009

O přílišném hluku mají kočky jasno. Nesnášejí ho. Ať už se jedná o hlasitou hudbu, náhlý výbuch smíchu, křik, vysoušeč vlasů, stavební práce, vysavač nebo hlučně si hrající děti. Citlivé kočičí uši prostě nemají rády jakékoliv hlasitější zvukové projevy a účelně se jim vyhýbají. Nejlepší obrana je útěk, a tak na nečekaný a nezvyklý hluk kočka reaguje jednoduše - úprkem.

Citlivá kočičí ouška

Sluch je u koček druhým nejdůležitějším smyslem, a to hned po zraku. Kočičí sluch je výtečný a mnohem citlivější než sluch lidský - jeho rozsah je o dvě oktávy vyšší než rozsah našeho sluchu. Z tohoto důvodu kočka vnímá i vysokofrekvenční tóny, o kterých my nemusíme mít ani ponětí. Kočky tak zachytí i nejjemnější pískot myší, rozeznají capkání myších nožek od ostatních zvuků a slyší např. i dopad malého kousku papíru na zem. Navíc má kočka pohyblivé ušní boltce, díky kterým bezpečně rozezná, odkud zvuk přesně pochází. Snadno si tedy dovedeme představit, jak může být přílišný hluk nepříjemný pro takto citlivá kočičí ouška.

 

Avšak stejně jako lidé, i naši čtyřnozí miláčkové časem o perfektní sluch přicházejí. Kočky cca od třetího roku života přestávají vnímat nejvyšší zvukové tóny a výrazný pokles sluchových schopností pak nastává okolo čtyř až pěti let kočičího života.

 

Hluk v domácnosti - jak ho vnímá kočka

Větší či menší hluk je součástí každodenního provozu snad všech domácností. Rádio, televize, vysavač, vysoušeč vlasů, smích, křik, děti. Kočka rámus jakéhokoliv druhu sice nesnáší, ale dokáže se přizpůsobit a zvyknout si. Na hlučný zvuk bude zprvu reagovat zbrklým úprkem, bude rozrušená a neklidná, ale po určité době začne tyto zvukové vjemy automaticky ignorovat, popřípadě s elegancí sobě vlastní odkráčí nevzrušeně do vedlejší a klidnější místnosti. Zjistí totiž, že jí žádné nebezpečí plynoucí z hluku nehrozí, a tak se již nebude zbytečně vzrušovat.

 

A co kočky a hudba? Pokud hudba hraje přiměřeně nahlas, kočce by v principu vadit neměla. A co hudba samotná? Líbí se kočkám? I zde platí, že co kočka, to originál - některé kočky hudbu zbožňují, některé jsou k ní zcela lhostejné a jiným se vyloženě nelíbí. Pokud však hudba svými decibely připomíná diskotéku, žádné kočce (ani té, která má jinak hudbu ráda) se tato zábava rozhodně líbit nebude.

 

Výchova kočky hlukem

To, že kočky nemají rády hluk, můžeme využít i v náš prospěch, a to při výchovných lekcích pro nezbedné kočičí dorostence. Pokud kotě dělá něco, co by nemělo (například skáče na postel), pak na něj můžeme hlasitě vykřiknout, zatleskat, zmačkat plastovou láhev nebo udeřit do plechu. Tento hluk kotě odradí a pomůže s odnaučením daného zlozvyku.

 

Tato výchovná rada však nemusí platit pro všechny jedince, neboť některé kočky jsou více citlivé na hluk než jiné. Zajímavostí je, že tato citlivost údajně závisí i na plemeni kočky. Například o ruských kočkách, které jsou svou povahou plaché, tiché a jemné, se říká, že vyloženě nesnášejí hluk. Naopak plemeno kartouzských koček prý hluk v domácnosti díky své vyrovnanosti snáší bez jakýchkoliv problémů.


Autorka: Iveta Šafaříková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?