Horsemanship

28. listopadu 2008

Horsemanship, neboli přirozená komunikace, je výcviková metoda založená na principech chování koní ve stádě. Díky těmto principům se můžeme s koněm dorozumět jeho vlastní řečí. Koně nikdy nenaučíme mluvit naším jazykem, zato my se ten jeho naučit můžeme (alespoň ten neverbální).

Již v minulosti se našli lidé, kteří cvičili koně jiným způsobem než ostatní a dokázali s nimi neuvěřitelné věci. O takových lidech se často mluvilo jako o kouzelnících nebo zaříkávačích koní.

 

Přirozenou komunikací se mezi člověkem a koněm vytváří vztah a přátelství, což je pro mnohé z nás nedosažitelný sen.

 

Můžeme svého koně sebevíc milovat, ale důležité je, aby i on miloval nás!

 

Věřte, že kůň si vás nezamiluje proto, že s ním jezdíte na závody, do terénu, půjčujete ho jiným lidem, občas ho pustíte do výběhu a přijedete za ním jednou týdně. Bude vás mít rád, když mu vytvoříte ideální podmínky (stádo, celoroční pastvina, dobré krmení, žádná práce, vaše časté návštěvy spojené s krmením a podrbáním). Ale vážit a respektovat vás stejně nebude.

 

Člověk se musí naučit tohle všechno skloubit dohromady se zábavou, s jasnými cíli, za kterými půjde rád i jeho kůň. Musíme po koni chtít nejprve dílčí výsledky (například jeden dobře skočený skok), za které koně náležitě pochválíme. Teprve až si bude kůň jistý dílčími výsledky a bude na sebe patřičně hrdý, protože mu to jde, můžeme chtít něco těžšího (začít skákat parkúry). Pro koně je ze všeho nejdůležitější motivace.

 

V přirozené komunikaci se nejvíce používá neverbální komunikace - řeč těla. Člověk se musí naučit přestat na koně mluvit, uklidňovat ho, nebo na něj křičet. Dokázat své pocity vyjádřit beze slov. Velmi důležitou roli ve vztahu člověka a koně hraje spravedlnost. Všimněte si, jak koně řeší problémy ve stádě.

 

Například:

Kůň se pase. Přijde k němu jiný kůň a chce si s ním hrát. Pasoucí se kůň si ale hrát nechce, a tak sklopí uši. Druhý kůň má v tu chvíli dvě možnosti:

  • otočit se a odejít
  • nechat se kousnout

 

Samozřejmě ještě hraje roli stádová hierarchie.

 

Toto bychom si měli všichni uvědomit a dodržovat pravidla, kterým kůň jasně rozumí. V praxi to znamená, že když kůň udělá něco správně, měl by být pochválen. Naopak pokud nás kůň nerespektuje a chce po nás např. přejít, zákonitě musí přijít kousnutí.

 

! Kousnutí neznamená, že má být kůň zbit ! Musíme pochopit, že pro koně je stejná nespravedlnost to, když má být pochválen a není, jako když má být kousnut a není. Kůň nechápe, proč pochvala nebo kousnutí nepřišlo.

 

Čeho lze pomocí přirozené komunikace dosáhnout:

- Vyrovnaného, spolehlivého a spolupracujícího koně, kterého lze využít nejen na rekreaci, ale také do sportu.

- Nenadřít se na koni - používat jen nepatrné pomůcky, díky kterým lze na koni jezdit bez uzdečky, ohlávky i nákrčního řemene.

- Pracovat s koněm ve volnosti, a to i na dlouhé vzdálenosti.

- Navázání vztahu mezi člověkem a koněm, ze kterého se může stát oboustranné přátelství.

- Převýchovy zlého, bojácného nebo psychicky labilního koně.

 

Opravdu výraznou osobností, která se proslavila jiným přístupem a způsobem výcviku koní, je Monty Roberts.

 

Monty Roberts se věnuje především obsedání mladých nebo divokých koní a převýchově problémových koní.

 

Další a možná ještě výraznější osobností je Pat Parelli, který spojil poznatky svých předchůdců a vytvořil z nich systém, pomocí kterého jsme schopni dokázat s koněm téměř cokoliv. Věnuje se systematicky práci ze země i ze sedla. Touto metodou se připravují i koně do sportu. Všichni jsme jistě slyšeli o sedmi Parelliho hrách, které jsou základním kamenem jeho metody.

 

Přirozená komunikace má hojné zastoupení v celém světě. U nás je nejvýznamnější osobností Honza Bláha, který přirozenou komunikaci rozšířil i v naší republice.

 

Autorka:Anna Klimovičová

 

Zobrazit předchozí produkty. Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?