Hra se psem "po psím"

17. února 2017

S mým kníračem oba milujeme společnou hru, které já říkám „na kousanou“. Zkrátka si snažím se svým psem hrát jako pes. Honíme se (chvíli já jeho, chvíli se od něj nechávám honit), „okusujeme“ (já samozřejmě jen naznačuji rukama; přece jen nemusím mít pusu plnou chlupů :-) )a poskakujeme kolem sebe, či se přetahujeme o klacek a občas u toho i „vrčíme“.

Na člověka neznalého situace a našeho vztahu by to mohlo možná místy vypadat, že se opravdu pereme....Ale proč tady o tom vůbec píšu? Nedávno byl totiž u nás na návštěvě jeden známý (dnes již starý pán), který dlouhá léta choval lovecké psy a měl je perfektně vychované a vycvičené. A ten mi poté, co naši hru „na kousanou“ viděl, řekl, že nedělám dobře a že psa teriéřího temperament bych v takových projevech naopak měla krotit a ne ho v nich ještě podporovat. Ptala jsem se, proč si to myslí, a on řekl, že taková divoká hra psa akorát učí, že kousat do lidí je normální a že s tím budu mít určitě časem velký problém, budu-li takto pokračovat. Že když už vůbec, měl by pes kousat vždy jen do peška, hadru či na obranářský rukáv, ale nikdy do rukou či do oblečení.
I když jsem známému řekla, že já to tak dramaticky nevidím, že mi na té naší hře nepřijde nic špatného, protože oba víme, že je to jen hra, stejně mi to nedalo a přemýšlela jsem, zda na jeho slovech přece jen nemůže být něco pravdy. A tak jsem si to tedy podrobně rozebrala níže a všem, kteří si to přečtou a budou ochotni mi pod článkem napsat do diskuse svůj názor, budu vděčná :-).
Jedním z argumentů, proč s tím známým nesouhlasím je to, že si takto se svým fousiskem hraji již od štěněte. V rámci této hry se právě učil, že nesmí kousat moc, ale jen tak, aby to nebylo nepříjemné a hra tak mohla trvat déle. Jakmile totiž pejsa kousal moc, vždy jsem hru na delší dobu (někdy i už pro celý ten den) ukončila. Pro psa to tedy byl negativní trest, protože díky svému nevhodnému chování přišel o něco, co moc chtěl.
Musím však přiznat, že udělat z té zubaté „sešívačky“, která byla zprvu s pamlskem schopna ukousnout i prst, relativně citlivou tlamu, která už si z ruky umí brát opatrně a při hře se splete jen zřídka, mi trvalo u fousiska déle než u předchozího choďáčka.
Nicméně i knír se naučil používat „měkkou tlamu“, a i když „na kousanou“ hrajeme odmala, lidi opravdu na potkání nenapadá :-). Mohlo by se tak ale možná stát, kdyby ta naše hra neměla poměrně přísná pravidla:
1. pes ví, že tuto hru nikdy nesmí hrát s dětmi (takže i když moje dcera občas zkouší mou i psí trpělivost tím, že psa ke „kousané“ sama provokuje, fousisko ví, že by měl po legraci, kdyby se dal vyhecovat, a paničky by šly pryč)
2. pes zná povel pro to, kdy má přestat ( „dost“)
3. hru vždy zahajuje a ukončuje člověk, bez ohledu na to, že by pes chtěl třeba ještě pokračovat
4. hra je skutečně vnímána všemi aktéry jako hra; pravidelně si střídáme role „loveného“ a „lovce“ a nikdo nedělá nic, co by tomu druhému bylo nepříjemné

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Právě to, co je ještě v pořádku a co už ne, se náš knír naučil rozlišovat i ve vztahu k různým „spoluhráčům“. Na „kousanou“ si s ním totiž občas hraje i můj manžel, bratr a výjimečně i tatínek. Pokud jsem partnerem do hry já nebo můj otec, pes ví, že musí být kousání opravdu nízké intenzity, protože jinak končíme. Manžel s bratrem si s ním oproti nám hrají drsněji a pes má povolen i trochu silnější stisk s více „oždibováním“, ale pořád platí, že kdykoli se řekne „dost“, hra končí.
To, že pes takto rozlišuje, u koho si co smí či nesmí dovolit, mě jen utvrzuje v přesvědčení, že při dobrém nastavení pravidel je vše v pohodě a nehrozí, že bych si takovou hrou pěstovala doma „trhače“ :-). Navíc to, že se tato hra vůbec může hrát, předurčuje psovi i naše aktuální oblečení. Konkrétně já mám vysloveně jednu starou bundu vyčleněnou jen na psí hry a kdykoli v ní vylezu ven, pes se už natěšeně klepe, až mu naznačím, že „jdeme na to“. Je to de facto asi jako reakce obranářského psa, když uvidí figuranta s rukávem :-). 
Myslím si proto, že takový způsob hry vlastně spíše utužuje kontakt mezi psem a jeho lidmi, a že nijak nenabourává to, jak se pes má chovat a chová k širokému okolí.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?