Hřbitovy pro psí miláčky

26. října 2012

Není asi smutnější chvíle než ta, když nás navždy opustí náš čtyřnohý miláček. V tomto okamžiku ale vyvstává i otázka, kam s tělíčkem. Je několik způsobů, jak s tělíčkem naložit. Ovšem každý chovatel, který ke svému pejskovi vzhlížel jako k příteli, vyznává jen jeden. Důstojně ho pohřbít.

Psí hřbitovy ve světě

Důstojné rozloučení se svým čtyřnohým miláčkem je dnes již celkem běžná věc, i když pohřeb právě u nás zatím tak obvyklým aktem není. U našich sousedů to ale vypadá zcela jinak.

Počátky zakládání zvířecích hřbitovů sahají už do středověku, měly ovšem spíše ochranný efekt. Na odlehlých místech se hromadně pochovávala uhynulá zvířata, aby nedošlo k šíření nějaké nákazy. Tuto činnost vykonávali antouškové nebo také pohodní či rasové.

Například v Německu nebo ve Francii mají ale psí hřbitovy nebo spíše hřbitovy pro různá zvířata mnohaletou tradici. Dokonce i samotný akt pohřbívání se vším všudy, tedy i s důstojným rozloučením, není právě zde ničím novým.

Civilizace považuje jednoznačně i své zvířecí miláčky jako své přátele a i tak je s nimi nakládáno nejen během jejich životů, ale i po smrti.


Psí hřbitovy u nás

Pohřbívání našich psích a dalších zvířecích mazlíčků na psích hřbitovech už ani u nás není žádnou neznámou. Takový hřbitov najdete již na spoustě míst.

Pohřební akt se může omezit pouze na uložení těla do země. Existuje ale i možnost rozšířit pietní akt o rozloučení v síni, kde nechybí nic z toho, co je běžné u pohřbívání lidí. Lze si tedy objednat řečníka, hudbu, květiny a prostě vše, co vás jen napadne.

Pejsek je pak do hrobu uložen v rakvičce. Lze si ale také zajistit kremaci zvířátka, kde pak dostanete urnu s jeho popelem. Dokonce i kremační zařízení právě pro zvířátka i u nás začínají být dostupnou možností. I když zatím se tato činnost provádí na jediném místě u nás, a sice v Brně. Je ale otázkou času, kdy přibudou i další.

 

Hrobeček na zahrádce

Pokud máte možnost uložit svého miláčka například na svojí zahradě, je to sice možné, ale je důležité myslet na to, že se zde musí dodržovat důležité hygienické zásady.

Zvíře nesmí vážit více jak 30kg. Je důležité tělíčko dezinfikovat a rozhodně se takto nesmí pohřbívat zvířata, která uhynula na nákazu.

Každý pietní akt by prostě měl mít nejen náležitosti, které k němu neodmyslitelně patří, ale také zásady, jež musí zabránit šíření nemocí.

 

Zahrada přátel nejvěrnějších

Nejznámější zvířecí hřbitov se nachází v pražské Tróji a zajímavý je hlavně svým pojetím. Naleznete zde hlavně spoustu zeleně, hroby se vyznačují svou různorodostí a díky okrasným a často i vzácným dřevinám, které jsou zde vysázené, se jedná o opravdu nádherné místo.

Dokonce tak krásné, že zájem o uložení zvířátka je tak obrovský, že jeho rozloha již přestává stačit kapacitně.

Ať se již ale chovatel rozhodne pro jakoukoliv variantu rozloučení se svým přítelem, důležité je, že vzpomínka na něj zůstává v srdci již napořád.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?