Hříbata u volně žijících koní

27. dubna 2012

Dá se předpokládat, že v ´normálních chovech´ se březím klisnám a stejně tak hříbatům věnuje zvýšená pozornost. To je vcelku pochopitelné, březí klisny i hříbata si zvýšenou péči ze strany chovatelů jistě zaslouží.

Jak je to s březími klisnami a hříbaty u volně žijících koní?

Tyto koně samozřejmě nemůžeme považovat za skutečně divoké, protože se jedná v podstatě o koně domestikované, kteří však žijí volně, pokud jim to ovšem dostatek prostoru dovolí. To znamená, že v našich končinách, kde se nevyskytují žádné široširé stepi, se s těmito koňmi nejspíše nesetkáme.

 

Tito koně však žijí, dá-li se to tak říct, přirozeněji než jejich ustájení kolegové. Proto se u nich výrazněji projevují jejich instinkty, které jim umožňují přežít v přírodě tak, jako kdysi jejich skutečně divokým předkům.

 

Volně žijící koně jsou proto mnohem více vystaveni vlivům prostředí, které se odráží i na jejich reprodukčním cyklu. Pro ten je charakteristická jeho výrazná sezónnost.

 

Porod hříběte u volně žíjící klisny

Volně žijící klisny rodí hříbata převážně v období mezi dubnem a květnem. V tuto dobu mají k dispozici dostatek potravy, protože vegetační sezóna, tedy alespoň na severní polokouli, je v plném proudu. Hříbata, která se narodí mimo toto období, což se může stát i u volně žijících koní, mají pak, vzhledem k omezeným zdrojům potravy, šanci na přežití mnohem nižší.

 

Samotný porod probíhá v noci, respektive po půlnoci. Klisna se při něm příliš nevzdaluje od stáda. Ráno, když se stádo vydává na další cestu, je už novorozené hříbě schopno jít se stádem. Je to důležité i z bezpečnostních důvodů. Placenta vyvržená při porodu může přivábit šelmy, a proto instinkt velí místo porodu co nejdříve opustit.

 

V následujících dnech a týdnech je pro přežití hříběte nejdůležitější přítomnost matky, hříbě ji proto instinktivně všude následuje. Platí to i opačně. Když hříbě odpočívá, klisna u něj zůstává, připravena jej kdykoliv bránit.

 

Jak se hříbě začlení do stáda

Hříbě se zpravidla během prvních dnů začlení do stáda. V následujících týdnech se, jak už bylo řečeno, drží především matky, ale pak začíná objevovat svět. Ve věku přibližně dvou měsíců se začíná zajímat i o své vrstevníky. To je okamžik, kdy může vypuknout veselé hříběcí dovádění s kamarády. Krom toho je hříbě pochopitelně už od narození v úzkém kontaktu se staršími sourozenci.

 

Problém může ovšem nastat, jestliže se vůdcem stáda stane nový hřebec. Takový hřebec může i v krajním případě potomky svého předchůdce zabít, přinejmenším se vůči nim chová agresivně.

 

K odstavu dochází víceméně automaticky. A to většinou tehdy, kdy další březost klisny je už natolik pokročilá, že se její organismus soustředí už jen na výživu plodu. Prakticky to znamená, že klisna odstavuje hříbě nejpozději tři měsíce před dalším porodem.

 

Pokud se toho hříbě ovšem dožije. Úmrtnost hříbat může totiž dosahovat v extrémních případech i 80%. Rozhodující vliv mají samozřejmě životní podmínky.  Příroda není stáj a tak pořád platí, že přežijí jen ti nejsilnější.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?