Hurá! Zvíře už nebude věc.

27. září 2013

Prvním dnem příštího roku, tedy od 1. Ledna 2014, už české zákony nebudou pohlížet na zvířata jako na věc. Tuto změnu přináší nově chystaný občanský zákoník. Tedy v případě, že někdo zraní vašeho psa nebo kočku, tak bude muset zaplatit léčebné výlohy. Pamatováno je i na případy neúmyslného zabití nebo na případy nalezenců.

V současnosti české zákony na zvířata, tedy i na domácí mazlíčky, jako na věc nahlíží. Když třeba někdo něčí zvíře úmyslně zraní nebo dokonce usmrtí, zákony mluví pouze o „poškození cizí věci“. V takovém případě se majitel mazlíčka dočká pouze náhrady ve výši nákladů na pořízení nového zvířete. Nijak se tedy nezohledňují náklady na léčení, citová újma nebo například náklady, které byly spojené s výchovou a výcvikem psa.

 

V nové úpravě občanského zákoníku budou mít ale zvířata trochu jiné postavení. Zvířata věcí nebudou a ustanovení o zvířeti jako věci se bude vztahovat pouze na věci, které neodporují povaze živého tvora – tedy například v případě nákupu či prodeje.

 

Nový občanský zákoník počítá i s citovou újmou (nahrazení tzv. ceny zvláštní) a náklady na léčení. Podle nového zákona tedy musí ten, kdo zvíře jakkoli poškodí nahradit majiteli náklady na veterinární ošetření a to ve výši, v jaké by to udělal každý rozumný chovatel.

 

Držme tedy novému občanskému zákoníku palce. Nabýt účinnosti má 1. ledna 2014, ale to ještě nejdříve musí sněmovna přijmout provozní zákony. Kodex má více než 3.000 paragrafů a upravuje 3 základní okruhy – smlouvy, vlastnictví a rodinu. Obecně by ale poškození měli být nově celkově v lepší pozici nežli v současnosti.

 

Autor: Redakce Hafici.cz

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?