I jelen může nakazit vašeho psa

26. září 2016

Sezóna klíšťat se zvolna chýlí ke konci, ale všem dnům ještě není zdaleka konec. O borelióze, encefalitidě a jim podobných jste již pravděpodobně slyšeli až až. A co anaplazmoza?

Jak do toho zapadá jelen?

Anaplazmóza je infekci, která se přenáší na psy z klíšťat. A na klíšťata se přenáší ze srnců a jelenů. Jako přenašeč může dále fungovat i kočka, kůň nebo dokonce také člověk! Anaplazmózu způsobuje bakterie Anaplasma phagocytophilum – proniká do krevních buněk a projevuje se podobně jako právě borelióza.

 

Principově jako lidské AIDS

Od nakažení do prvních příznaků může uplynout až 11 dní, ačkoliv příznaky nebývají příliš výrazné. Nakažení anaplazmózou obvykle provází i přenos bakterie boreliózy a tyto dvě nemoci se vzájemně ještě umocňují. Může se projevovat horečkou, nechutenstvím, neochotou k pohybu, slabostí, případně i kulháním, v krajním případě i zvracením nebo průjmem. V krevním obraze se projeví snížením počtu krevních destiček. Po proběhnutí akutní fáze se pes stává přenašečem nemoci. Jeví se být zdravým až do okamžiku, kdy se setká s další infekcí, která se pro něj stane již smrtelnou – a může jít třeba o obyčejné nachlazení.

 

SNAP 4Dx test vše odhalí

Vakcína dosud nebyla vynalezena. Jedinou obranou jsou antiparazitika, která znemožní přisátí klíštěte. Nemoc se však dá celkem úspěšně léčit – podáváním antibiotik po dobu čtyř týdnů. Opravdovou nákazu anaplazmózou mohou však určit jedině krevní testy, projevy u psů probíhají často skrytě. Je dobré nechat psa během roku kontrolně testovat na přítomnost předmětné bakterie. To platí především pro psy náchylné k nakažení klíšťat – jako například lovecké nebo pastevecké psy. Vše lze provést jednoduchým a komplexním specializovaným testem, který vyhodnotí výsledky krve. Stačí říci veterináři. Při pokusech v roce 2011 v oblasti Prahy bylo testováno 120 náhodných psů, z toho 36 z nich bylo nakažených a přitom jen 15 z nich mělo klinické projevy. Je důležité nic nenechávat náhodě!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?