I kdybych měla desítky milionů, nikdy bych nenechala naklonovat svého psa

11. července 2016

Klonování psů – je to reálné? Myslíte, že to zní jako hudba budoucnosti? Omyl. Už v tuto chvíli běhá po světě několik úspěšných klonů, jejichž majitelé neváhali zaplatit doslova milióny korun za „kopii“ svých domácích mazlíčků. Že by vás také lákalo mít doma dva totožné psy? Nebo vám zemřel váš milovaný čtyřnohý společník a chtěli byste ho zpět? V tom případě si připravte zhruba 2, 5 miliónů korun.

Nikdy bych nenechala naklonovat svého psa

Já osobně bych svého psa nenechala naklonovat nikdy a to i v případě, že bych měla několik miliónů navíc. Ptáte se proč? Protože můj pes je naprosto nesnesitelný. Když se nedívám, spí na gauči, skáče po mě i všech ostatních, kteří se chystají navštívit náš dům, štěká na každého kolemjdoucího, honí kočky, tahá na vodítku, v lese mi utíká. To a mnohem víc neřestí má můj pes. Druhého takového? Ani náhodou.

Ale teď vážně. Svého psa miluji a nedokážu si představit, že tu jednoho dne nebude. Jsme spolu od začátku mého „samostatného“ bydlení a prožil se mnou tolik, že mě děsí představa, že se jednoho dne naučí mluvit. Ale pořídit mu klon? Nikdy.

Jsem totiž přesvědčená o tom, že můj pes je naprostý originál a nikdy bych ho o tuto jeho jedinečnost nechtěla připravit. Není kouzlo každého „našeho“ psa právě v tom, že je prostě jen jeden? Vždyť každý pán je přesvědčený o tom, že právě jeho pes je ten NEJ. A může být neposlušný sebevíc.

Nikdo se netěší na den, kdy jeho pes odejde. Bojíme se o něj, když uteče ze zahrady nebo se ztratí v lese. Děsíme se toho, že ho srazí auto nebo bude nemocný. Ale chtěli byste ho v takovém případě nahradit jeho klonem? Nebyla by to svým způsobem neúcta k našemu psovi, originálu? Jako by si nezasloužil, aby nám chyběl, abychom na něho mohli s láskou vzpomínat, zapomenout na všechny rozkousané boty, průšvihy u sousedů a pamatovat si ho jen jako toho nejlepšího psa na světě?

Nevytratilo by se tohle v případě, že bychom ho měli doma znovu? Stejného? A byl by to vlastně ještě on? Já osobně myslím, že ne. Ten pohled, který můj pes umí a kterým mi snad i dokáže číst myšlenky, nemůže mít žádný jiný pes i kdyby byl na chlup stejný. Protože můj pes je jen jeden.

 

Klon = totožný pes?

Je vůbec možné klonováním získat druhého stejného jedince? I kdyby měl pes dvojník stejnou povahu, jak by mohl být úplně totožný jako původní pes? Každého psa přeci do jisté míry formuje jeho pán, zkušenosti, zážitky, místo, kde žije, psi se kterými je v kontaktu. I kdybychom získali stejného psa se stejnou genetickou výbavou, chyběly by mu zážitky psa původního a z nich vycházející specifické chování.

 

Možné výhody klonování psů

Jediná výhoda, kterou v klonování pro běžného člověka spatřuji, je možnost, začít se „stejným“ psem znovu. Jiné zážitky, jiné zkušenosti. Patrně každý majitel psa ví o věci, kterou by ve výchově svého miláčka udělal jinak. Možná, že tohle by byl způsob, jak ověřit své výcvikové metody.

Další uplatnění by mohlo být např. u psů, kteří zachraňují lidské životy či vodících psů. Dokážu si představit naklonování „psího hrdiny“ prostě z toho důvodu, že byl výjimečně inteligentní a šikovný a je třeba dalšího takového. O tom určitě není pochyb.

 

Co si o klonování mazlíčků myslíte vy? Nechali byste naklonovat toho svého?

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?