I kočky mají své sny

6. června 2012

Nedá se sice vycvičit jako pes, její láska a vděčnost je však velká stejně. Kdo má doma kočku, ví, jak úžasné zvíře to je. Sice stále opředena mýty a předsudky, ale pokud se přesvědčíte na vlastní kůži, neměnili byste.

Dám kočce domov

Nemusíte ani přemýšlet o tom, zda si domů kočku vzít nebo ne. Občas se prostě stane, že vám ji osud tak nějak postaví do cesty. Naleznete ji venku promočenou, prostydlou, zraněnou a srdce vám nedovolí to jen tak přehlédnout. Nebo vás chytí za srdce nějaký příběh malého chlupáče, a protože zrovna chcete udělat dobrý skutek, zajdete do útulku.

Obojí je skvělá varianta, jak pomoci těmto maličkým stvořením, které se pokouší přežít na ulici. I tady lze totiž nalézt jedince nejen krásné svým zbarvením, ale také povahou. A pokud tomuto chlupáčkovi navíc zachráníte život, jeho vděčnost bývá opravdu bezbřehá.

Pravdou je, že některým jedincům takový život vyhovuje a v domácím prostředí si prostě nemohou zvyknout. Chybí jim potulování venku, volnost, svoboda. Naprostá většina ale pravidelnou stravu, pohlazení a teplo přivítá.

Tím spíše koťata, která to nemají na ulici vůbec lehké. Jejich matky mohou být na ulici zvyklé a jsou schopné odolávat nástrahám, které na ně číhají všudypřítomně. Ale kotě se to musí od matky naučit. Všemožná nebezpečí od aut počínaje ohrožují ovšem všechna tato stvoření.

 

Kotě nebo dospělá kočka?

Takto lze uvažovat, pokud máte na rozhodování čas a neberete z venku například kočku zraněnou nebo zoufalou, kterou původní majitel prostě vyhodil.

U kotěte máte jistotu, že si zvykne. Navíc, často nestihne být terčem útoků některých „lidí“ a nemá proto špatné zkušenosti. Lidem tedy začne důvěřovat podstatně rychleji.

U dospělé kočky je zase jistota, že má bouřlivé období za sebou a doma bude čekat klidný společník, který naprostou většinu dne prospí. Navíc, povaha je již jasně daná, čili, žádné překvapení vás nejspíš nečeká.

Ať se již tedy rozhodnete jakkoliv, obě varianty mají své výhody i nevýhody. Stejně je to ale opět na člověku, jak bude ke svému miláčkovi přistupovat.

 

Zdraví kočky především

Pokud se u vás doma ocitne jedinec z ulice, měla by okamžitě následovat prohlídka u veterináře, i když zjevné zranění není patrné. Kočka by měla být očkována a také zbavena všech parazitů. Kočky venkovní trpí nejen právě různými parazity, ale je také nutné se ubezpečit, že kočka je zdravá, eventuelně zahájit potřebnou léčbu co nejrychleji.

Je také dobré popřemýšlet o kastraci. Kastrovaný jedinec je klidnější, a pokud máte doma koček víc, nehrozí, že si budete neustále lámat hlavu, kam s koťátky.


Jak lze pomoci jinak?

Pokud nemáte z jakéhokoliv důvodu možnost si kočku vzít domů ať již z ulice nebo z útulku a máte potřebu nějak pomoci, možností i tady je spousta.

Kočičku lze adoptovat na dálku. To znamená, že si vyberete kočku z útulku, na kterou budete pravidelně přispívat nějakou částkou. Tyto peníze jdou potom na krmení, vakcinaci či kastraci nebo léčbu.

Můžete také občas nějaký útulek navštívit s tím, že dovezete potřebné věci jako krmivo, stelivo nebo různé deky, škrabadla, pelíšky či záchůdky. V každém případě je lepší se s útulkem spojit a zjistit, čeho mají právě nedostatek.

Kočka je tvor jedinečný, a pokud dostanete tu možnost ji poznat blíže, zcela jistě zjistíte, jak úžasné stvoření to je. A jako každý živý tvoreček na této planetě si zaslouží lásku a úctu.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?