I kočky mohou trpět obezitou

2. října 2009

Proces nabírání na váze je dlouhodobý. Kočky tloustnou pozvolna a postupně a spousta majitelů si tak ani nevšimne zakulacujícího se bříška své kočky, dokud je na problém neupozorní veterinář. Je na čase si uvědomit, že obezita je nemoc a že kočičí tlouštíci nejsou zdravá zvířata. Nadváha u kočky je problém, který musíme brát velmi vážně, neboť má za následek nejen trpící obézní zvíře a estetickou vadu, ale i závažná onemocnění, která kočku ohrožují na životě.

Jak poznáme kočičího tlouštíka?

Obezitu nejlépe odhalí veterinář, avšak poznáme to i my - podíváme se z vrchu na kočičí záda. Normální kočka má žebra i břicho ve stejné linii, naopak obézní kočka má břicho širší než žebra. Kromě tlustého kulatého bříška jsou další známkou obezity i žebra, která nejsou dobře hmatatelná, dále mezi zadníma nohama je znatelná vrstva tuku a i jinde na těle má zvíře uloženy tukové polštáře. Můžeme také kočku pravidelně vážit a vést si záznamy o její hmotnosti.

 

Příčiny kočičí obezity

Kočky nemají od přírody sklon k nadváze, protože se po dlouhá staletí živily lovem, na který musely vynaložit mnoho energie. Naše kočičky mají v dnešní době misky stále plné chutných a kvalitních krmiv, pochutnávají si na pamlscích, které mají rády natolik, že jich spořádají více, než by potřebovaly. Přísun energie je tedy mnohem větší než její výdej a přebytky energie se ukládají v organismu v podobě tuků. Zároveň dochází k oslabování svaloviny z důvodu nižší aktivity.

 

Nadváhou trpí především kočky chované celoročně v bytech, kočky vykastrované (z důvodu změněnému metabolismu a větší lenivosti) a starší jedinci, kteří již nejsou tolik aktivní. Příčinou obezity však nemusí být pouze nevhodná strava s vysokým obsahem tuků, ale i různá onemocnění či psychické problémy a traumata.

 

Zdravotní rizika spojená s obezitou

Správná tělesná hmotnost je pro fungování kočičího organismu zásadní. Nadměrná tělesná hmotnost vede k mnoha onemocněním, z nichž asi nejznámější je cukrovka (diabetes mellitus), kterou většinou onemocní starší kočky a kastrovaní kocouři a která může mít i velmi těžký průběh. Právě u obézních koček se prudce zvyšuje šance, že onemocní cukrovkou.


Kvůli nadváze se mohou dostavit i nemoci srdce a další klinické problémy jako např. ztížené dýchání, záněty kloubů, tvorba močových kamenů, choroby slinivky a jater. Kočka má také problémy s pohyblivostí, s čímž souvisí i čištění srsti - kočka si nedokáže svoji srst pečlivě očistit na všech místech, a proto se u ní mohou vyskytnout kožní problémy. Navíc obézní kočce více vypadává srst, která tvoří více smotků (bezoárů) v žaludku, a proto musí kočka častěji zvracet. Celková vitalita poklesne, zvíře je lenivější. Udává se, že obezita zkracuje kočičí život až o dva roky. Kromě předčasného úmrtí i celková kvalita života u obézní kočky značně klesá.


Chceme-li, aby naše kočka žila kvalitní, zdravý a především delší život, je pouze na nás, majitelích, abychom udržovali ideální hmotnost kočky. Základem je samozřejmě prevence nadměrné hmotnosti, ale i když už máte doma kočičku těžšího kalibru, stále máte šanci věci napravit. Obezita je nemoc jako každá jiná a dá se jí předcházet, může se regulovat i léčit.


Autorka: Iveta Šafaříková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?