I váš pes potřebuje čas od času změnu jídelníčku

15. prosince 2014

Vybrat to nejlepší a nejkvalitnější krmivo pro psa je opravdu někdy velký oříšek. Pomoc vám mohou jak samotní veterinární lékaři, ale i chovatelé psů určitých plemen, či se dozvíte důležité informace na internetu, diskuzí, recenzí. Často jsem slýchala, že je dobré kupovat krmivo na delší dobu. Myslím tím, že by se nemělo často měnit. Ale s postupem času a nekonečných otázek pro majitelé psů, veterinářů, jsem přišla i na to, že i pes potřebujeme čas od času změnu jídelníčku na základě určitých změn. Mezi takové změny patří věk, zdravotní problémy, ale i změna prostředí.

Změna jídelníčku podle věku pejska

Tři základní etapy života psa jsou:

  • štěně
  • dospělec
  • senior

Odborníci se domnívají, že právě tyto etapy života jsou nejdůležitější volbou pro změnu jídelníčku.

 

První fáze je psí štěně

Během této doby je pestrá a zdravá strana velice důležitá. Hraje důležitou roli v růstuštěněte. Proto tyto krmiva jsou speciálně vyrobeny jen pro ně. Obsahují mnoho cenných minerálů, bílkovin, ale hlavně kalorií. Pokud tyto nutriční hodnoty nebudou splněny, může dojít k tomu, že váš pes se nebude vyvíjet správně (může být menšího vzrůstu, stabilita těla nemusí být pevná), může být často nemocen. V dnešní době máme opravdu hodně výrobců psích krmiv, ale jen pár z nich splňují tyto pravidla. Chcete-li dopřát vašemu miláčkovi jen to opravdu nejlepší, důkladně si přečtěte, co dané krmivo obsahuje. Ale setkala jsem se i s názorem, že místo kupovaných krmiv, lidí vyvařují svým pejskům. Nikoho nesoudím, ale když vidím dnešní děti, jak jsou obézní, nebo naopak velice chudí, říkám si, jak to asi může dopadnout s jejími psími miláčky. Ne každý je dobrý a hlavně zdravý kuchař. Ale to je otázka pro jiné téma. Každý je zodpovědný za to, jakou stravu dodá svému pejskovi.

 

Druhé stádium psa je dospělost

Nejčastější nemocí u psů, ale i jiných mazlíčků je obezita. Jedná se o nutriční nemoc, která postihuje čím dál tím více zvířat. Obezita vzniká nevhodnou, nezdravou stravou, ale i nedostačujícím pohybem. Lidé se pořídí psa nejčastěji proto, že jsou buď sami a potřebují společnost, nebo jsou milovníci zvířat, ale i dětem, aby si měli s čím hrát. Nakoupí ty nejlevnější psí krmiva s označením “pro všechny věkové fáze.“ Ano i s takovým druhem krmiv se setkáváme na trhu. Bohužel toto krmivo není příliš vhodné pro pravidelnou stranu. Obsahují mnoho tuků, cukrů, ale i minerálních látek, kdy v tomto období, již váš pes nepotřebuje tolik těchto prvků. Tuto stravu bych přirovnala ke stravě štěňat. Jestliže zpozorujete, že váš pes přibral, nebo má problémy s chůzí, či jen často polehává, určitě ho vezměte ke zvěrolékaři a řekněte mu, čím vašeho miláčka krmíte. On jistě bude pro zásadní změnu jídelníčku.

 

Poslední fáze stádia vývinu psa je stáří

Tak jako lidé, potřebují hlavně dostatek minerálů, vitamínu, tak i váš pes potřebuje tuto kvalitní stravu. Pejsci jsou v tomto období často náchylní na různé nemoci, a právě změna v jídelníčku by jim mohla pomoci. Ideální krmiva jsou ty, které obsahují glukosamin, či mastné kyseliny, jako je DHA a EPA. Někdy ale kvalitní a pestrá strava nestačí. Jak jsem se již zmínila, je to hlavně o pohybu. Když se jak člověk, tak zvíře nehýbe, nemoci si nás najdou sami, a samotná léčba je opravdu někdy dost náročná, ale i drahá. Ne vždy skončí uzdravením.

 

Jaké jsou další faktory pro změnu jídelníčku?

Kromě vývinu, jsou i další důležité faktory pro změnu jídelníčku. Může to být jak nemoc, tak psychické problémy. Možná se divíte, že jsem napsala psychické problémy, ale jak moc dobře víme, psychika je velkým spouštěčem nemocí, ale i uzdravení. Důležité je to, pokud zpozorujete nějaké zásadní změny na vašem pejskovi, informujte vašeho zvěrolékaře. On vám pomůže jak při samotném léčení, tak i změny stravy.

 

Letargie/slabost psa

Pokud vás pejsek prošel nějakou nemocí, či stresem, určitě mu byla doporučena dieta. Diety s vysokou hladinou antioxidantů pomůžou vašemu pejskovi rychleji se uzdravit, zvýšit mu imunitní systém. Postaví se ho zase na nohy.

 

Nezdravá srst

Dalším známkou toho, že váš pes není ve formě mě změna srsti. Není tak lesklá, pevná. V jeho jídelníčku mu chybí cenné mastné kyseliny.  Nakupte mu tedy krmivo (dietní), kde je dostatek mastných kyselin jako je Omega 3 a Omega 6.

 

Alergie u psů

Ano, i pes může mít alergii. A jídlo je jen jedním z několika možných příčin. Bez ohledu na příčinu, je dobré vždy včas zpozorovat, na jaké, nebo typ krmiva je alergický. A následně se jim vyhnout. Váš veterinář buď doporučí dietu s krmivy, které obsahují málo alergenů, ale může nasadit i léčbu v podobně drahých léků, které mají byť velký účinek.

 

Porucha příjmu potravin

Porucha příjmu potravin je často spojována s nějakou nemocí. Objeví se buď řídká stolice, nadýmání, kručení v žaludku a podobně. Je to důsledek na i intoleranci, nebo nízkou kvalitou stravy. Tato porucha příjmu potravy je nepříjemná jak pro vašeho miláčka, ale i pro vás. Poraďte se tedy s vaším veterinářem, protože řešení můžete být opravdu jednoduché. Ano je to zase změna krmiva. Na trhu s krmivy existuje krmivo „Prémiové“ ale i na „citlivé bříško.“ Je sice dražší oproti jiným krmivům, ale dokáže vašemu pejskovi pomoci od různých nemocí.

 

Plán pro úspěch

Onemocní-li vás psí miláček, je to velice těžké období. Pro jeho zlepšení můžeme udělat jen to, co doporučí zvěrolékař a je to předvším strava, která pomůže peskovi se opět dostat do formy. Správný výběr krmiva je jedním z nejdůležitějších způsobů, jak zajistit dlouhodobé zdraví vašeho psa.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?