Indiáni a koně

13. března 2009

Když se řekne slovo „indián", většina z nás si vybaví hrdinného Vinettoua a hordu Apačů, kteří se na svých ztepilých koníchženou přes pláň vstříc nepřátelům. Málokdo si však uvědomuje, že koňská historie v Novém světě není v porovnání s Evropou nijak zvlášť dlouhá. Zavítejme tedy do Ameriky k jejím domorodým obyvatelům...

indiani na koních.jpg

Příchod koní na americký kontinent

Jak jistě všichni víme, Amerika byla objevena portugalským mořeplavcem Kryštofem Kolumbem v roce 1492. Během výpravy jeho i dalších Evropanů se do Nového světa kromě lidí a jiných zvířat postupně dostávali koně. Sloužili tamějšímu osadníkům, ale samozřejmě čas od času docházelo i k úniku stád. Už v roce 1579 byly zaznamenávány skupiny zdivočelých koní v oblasti dnešních hranic Mexika a USA.

 

Do té doby indiáni koně neznali, dokonce se jich zpočátku i velice báli. Velmi brzy však poznali výhody, které jim toto zvíře mohlo poskytnout. Proto na koně pořádali lovy anebo si je obstarávali krádežemi. Indiáni z mexických puebel začali s jízdou brzy, už kolem roku 1582, zato kmeny žijící více na sever až první polovině osmnáctého století.

 

indian.jpg

 

Koně indiánů Velkých plání

Američtí prérijní indiáni byli výbornými jezdci, k ovládání koně jim stačilo jen několik pomůcek. Období jejich jezdecké kultury trvá mezi léty 1540-1880. Postroje vyráběli z dostupných prostředků: uzda z provázků či kůží byla velmi jednoduchá, sedlo drželo tvar díky dřevěnému rámu, bylo vycpané a bez třmenů. Pozoruhodná je i skutečnost, že indiáni své koně šlechtili dle svých představ - hřebečky nevhodné k chovu kastrovali. Výsledné potomstvo nemělo velký vzrůst, za to však bylo tvrdé a odolné.

 

Indiánští koně byli rozlišováni dle užití na několik typů: zvířata pro válku a na lov, cestovní, k tahání vleků, soumary, na chovné koně a na závodní (ano, i indiáni mezi sebou pořádali obdobu našich dostihů!). Nejopečovávanějšími a nejdražšími byli pro indiány koně vhodní pro lov bizonů a bojoví koně. Některá zvířata chovaná k závodům byla dokonce tak dobrá, že mohla poměřovat své síly s koňmi bílých osadníků.

 

Za největší indiánské chovatele koní je považován kmen Nez Percé, kteří vyšlechtili atypicky zbarvené a v dnešní době velmi oblíbené plemeno appaloosa - v roce 1874 vlastnilo 120 000 příslušníků tohoto kmene asi 160 000 kopytníků. Ostatní se však nenechali zahanbit, vlastnictví koně bylo známkou prestiže. Čím více koní indián vlastnil, tím víc se považoval za zámožnějšího. Kupříkladu bohatí Černonožci mohli mít až 40 koní, nejchudší členové v průměru pět nebo šest zvířat.

 

Proslulé jsou také znaky namalované na koňská těla. Měla svá opodstatnění: indiáni věřili, že symboly řídí osud zvířete a zaručují mu ochranu v nebezpečné práci. Některé znaky vypovídaly o sympatiích jezdce ke svému koni. Nejvyšším vyznamenáním pak byly červeně vyznačené jizvy z boje či lovu a otisky rukou - ty byly výsadou pro zvířata, která přinesla svého pána z válečné výpravy ve zdraví.

 

S postupným vývojem civilizace v Novém světě přicházeli indiáni neprávem o svá území, byli nuceni se usadit a kůň pro ně ztrácel význam. Dnes žijí běžným způsobem života, ke kterému koně nepotřebují.

 

Autorka: Lucie Němcová

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?