Infekční choroby u koček

20. srpna 2008

V tomto článku se dozvíte o závažných infekčních onemocněních, bohužel všechna jsou neléčitelná a končí smrtí. Jsou to všechno vysoce nakažlivé nemoci přenosné přímým kontaktem mezi kočkami.

Imunitní nedostatečnost koček FIV

Jde o virové onemocnění, někdy nazývané kočičí AIDS. Toto onemocnění však není přenosné na člověka ani jiná zvířata. Infekce se přenáší přímým kontaktem koček. Snadněji se nakazí kočky, které se pohybují venku nebo jsou chované ve větších skupinách. Koťata se nakazí od matky mlékem. Pokud je kočka nakažena, když je březí, většinou potratí nebo koťata po porodu zemřou. Nemoc postupuje velmi pomalu. Test je vhodné provést u postupně chátrajících koček a koček pohybujících se venku. Častěji jsou infikováni kocouři.

 

Virus napadá imunitní systém a zvíře pak je náchylné k nemocem, které by jinak bez problému zvládlo. Nemoc se projevuje velmi pomalu i několik let. Diagnóza se provádí krevním testem.

 

Příznaky:

 • horečka
 • nechuť kjídlu
 • zvětšení mízních uzlin
 • celkové chátrání zvířete
 • rýma
 • dýchací problémy
 • kožní problémy
 • náchylnost kjiným nemocem

 

Zpočátku se nemoc projevuje horečkou a nechutenstvím, ale později se zvíře zdá naprosto zdravé, je však bacilonosičem. Poté se příznaky opět vrátí a gradují. Nemoc končí smrtí zvířete, ale možná lepší jej nechat uspat, aby netrpělo.

 

Při pozitivní diagnóze FIV je nutná izolace zvířete i těch zvířat, se kterými se stýkalo.

 

Proti imunitní nedostatečnosti neexistuje vakcinace.

 

Infekční zánět pobřišnice FIP

Je to vážné a neléčitelné onemocněním koček. Způsobuje jej virus z čeledi Coronaviridae. Velmi špatně se diagnostikuje, neboť má dvě formy, z nichž jedna nemá nápadné příznaky. Nejčastěji jsou tímto onemocněním postiženy mladé kočky. Diagnostika FIP je náročná z toho důvodu, že některé druhy koronavirů způsobují méně závažná onemocnění, ale v těle se tvoří protilátky i proti těmto onemocněním. Diagnóza je založena právě na detekci protilátek. Virus se přenáší při přímém kontaktu koček - slinami, trusem, nosním sekretem a trusem. Ve vnějším prostředí může přežít i dva měsíce, ale snadno se zničí jakýmikoliv dezinfekčními prostředky. Nakazit se mohou ještě nenarozená koťata, která po porodu do 2-5 měsíců hynou.

 

Mokrá forma

Jedná se o klasický zánět pobřišnice (blána, která vystýlá dutinu břišní). Pobřišnice se naplní tekutinou a posléze se zanítí. Tekutina a otok brání normální funkci orgánů. Může se rozšířit i do dutiny hrudní a vadit při dýchání.

 

Příznaky:

 • průjem
 • zvracení
 • ztráta tělesné váhy
 • celkové zhoršení zdravotního stavu
 • otok v oblasti břicha
 • nechuť k jídlu
 • horečka

 

Suchá forma

Tato forma působí na nervový systém a špatně se rozeznává, neboť má příznaky podobné jiným onemocněním. Tělo reaguje tvorbou hnisavých ložisek na různých orgánech, například játrech, střevech, ledvinách nebo slezině:

 

Příznaky:

 • žloutenka
 • dýchací potíže
 • ztráta koordinace
 • záchvaty

 

Zjištění nemoci může být založeno pouze na zjištění protilátek v těle (i proti jiným koronavirům) nebo na celkovém posouzení zdravotního stavu kočky.

 

Prevence

Svou kočku můžete nechat očkovat. Vakcinace se opakuje každý rok.

 

Další možností je testování koťat (většinou již nechávají testovat chovatelské stanice) a dospělých koček.

 

Již nakažené kočky od ostatních izolovat.

 

Kočičí leukemický virus FeVL

Jedná se o silně nakažlivé a téměř vždy smrtelné onemocnění. Přenáší se tělními tekutinami (krví, slinami, močí) a také pohlavním stykem. Nejčastěji se nakazí venku se pohybující kočky nebo kočky žijící ve větších skupinách (chovné stanice, útulky). Stačí, aby jedna kočka byla nakažena a onemocnění se může přenést na ostatní kočky, pokud nebyly očkovány. Velmi snadno se nakazí koťata. Ve vnějším prostředí přežívá špatně a je snadno zlikvidovatelný běžnými dezinfekčními prostředky.

 

Vakcína proti této nemoci byla vyvinuta v 80. letech 20. století, do té doby byla noční můrou všech chovatelů koček. Onemocnění zabrání u 80% vakcinovaných koček.

 

Některé kočky infikované virem FeVL si mohou vytvořit proti tomuto viru protilátky a stanou se vůči této nemoci imunní, kočka se stává bacilonosičem. Pokud se tak nestane, objeví se onemocnění ve své plné šíři a dochází k poškození imunitního systému kočky. Mimo bílých krvinek bývá často zasažena i dřen a tak průvodním příznakem může být anémie. Zvíře však může v důsledku oslabení podlehnout jiným chorobám. Často se tvoří i nádory na lymfatických uzlinách. Klinický obraz nemoci je často různý a jednotlivé příznaky se objevují postupně a rozvíjí se dlouhou dobu. Diagnózu lze určit z krevních testů. Testy je nutné provést dvakrát a to v intervalu 2-3 týdnů, neboť mohla být kočka infikována nedávno a její organismus ještě nestačil reagovat. Pokud je první krevní zkouška pozitivní, nemusí to nutně znamenat, že je kočka nakažena a je nutné ji utratit, protože kočka může být sice infikovaná, ale také vůči nemoci imunní. Ovšem ani negativní test nemusí značit, že je kočka naprosto zdravá.

 

Příznaky:

 • anémie
 • zvracení
 • opakovaná onemocění
 • průjem
 • obtížné dýchání
 • horečka
 • úbytek tělesné hmotnosti
 • u koťat- žloutenka, zeslábnutí, zvýšená tělesná teplota

 

Jednotlivé příznaky lze léčit, zmírnit a prodloužit tím kočce život, ale léčba proti viru neexistuje.

 

Pokud se u zvířete potvrdí diagnóza, mělo by být zvíře izolováno nebo utraceno, aby nedošlo k ohrožení dalších koček.

 

Dnes je naštěstí k dispozici vakcína a očkování se musí zopakovat každý rok. Před očkováním se musí provést krevní zkouška, neboť očkování již nakažených koček je neúčinné.

 

Kočku by jste měli nechat proti této nemoci očkovat, pohybuje-li se venku nebo přichází do kontaktu s jinými kočkami. Pokud však chováte jednu kočku a žije pouze v uzavřeném bytě, je nakažení velmi nepravděpodobné.

 

Vlastníte-li více koček a u jedné byl virus zjištěn, kočka se musí od ostatních izolovat a nejlépe jí najít nové majitele, kteří žádné kočky nevlastní. Dalším řešením je utracení zvířete.

 

Vzteklina

Vzteklina je velmi nebezpečné virové onemocnění, které postihuje nervovou soustavu. Tato nákaza je přenášena slinami napadených zvířat a k infikování dojde většinou pokousáním. Virus vztekliny má poměrně dlouhou inkubační dobu ( 10- 120 dní, někdy až 6 měsíců). Délka inkubační doby také závisí na množství viru, který se do těla ránou dostal a také na místě pokousaní. Čím blíže k hlavě tím se onemocnění projeví rychleji a razantněji.


Příznaky

Nemoc se projevuje ve dvou formách- zuřivá, tichá

 

Zuřivá forma

Má tři stadia.

První trvá 1 až 3 dny. Projevuje se posmutnělostí až apatičností, kočka přestává reagovat, schovává se na tmavá místa, přestává rozeznávat známé lidi, jedná podrážděně, často ulehá a znovu vstává nebo chodí dokola. Často si také olizují a hryžou postižené místo. Dalším typickým příznakem je požírání např. kamínků, dřeva, ale i jiných předmětů. Ke konci tohoto stadia dochází v důsledku paralýzy hltanu k neschopnosti polykat a začíná nadměrné vylučování slin, ve kterých se virus množí.

 

Druhé stadium, zuřivosti trvá 3 až 4 dny. Příznaky jsou mnohem důraznější než ve stadiu prvním. Kočka se snaží utéct, kouše do všeho, co vidí a bezdůvodně napadá lidi i ostatní zvířata. Mívá vytřeštěný pohled a často bývá jedna zornice rozšířená a druhá zúžená.

 

Třetí stadium, paralytické trvá 4 až 5 dny. V tomto stadiu se kočka zklidní, ochrne na zadní končetiny a už vůbec nemůže polykat. Nemůže mňoukat, jelikož má ochrnuté i hlasivky. Vysoká teplota klesá a kočka umírá.

 

Tichá forma

Má podobné příznaky jako první stadium zuřivé podoby. Avšak úplně chybí záchvaty zuřivosti a kočka přechází do paralytického stadia a po 3 až 5 dnech hyne. Tato forma se vyskytuje u 15-20 % případů.


Prevence

Vzteklina je smrtelné onemocnění. U nás je povinností nechat svého psa nikoli kočku pravidelně očkovat proti vzteklině. Pokud se však vaše kočka často pohybuje venku, měla by to být stejná samozřejmost jako očkování u psů. Jste-li si však jisti, že vaše kočka nepřijde do styku se žádným zvířetem, které se pohybuje venku, není to nutné.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?