Invaze parazitů začíná!

10. března 2014

Jako každý rok musíme co nejdříve myslet na to, že naši miláčci potřebují silnou ochranu proti parazitům jako jsou klíšťata, všenky, blechy nebo bodavý hmyz. Letos hraje proti nám v tomto směru i počasí. Vyšší teploty a málo mrazu napomáhá rychlejšímu množení a dřívějšímu výskytu všech parazitů. Čím dříve psa ochráníme, tím lépe. Včasným nasazením antiparazitika, tedy ještě před jakýmkoli uchycením či napadením parazity, výrazně snížíme možnost následného napadení.

Nejvhodnější dobou na nasazení antiparazitika je únor nebo březen. Všeobecně je to doba, kdy začíná být již tepleji – parazité a hmyz se začínají líhnout a množit.Je lepší aplikovat dříve, než později. Než antiparazitní přípravek zvířeti nasadíte, prohlédněte jej, zda již není nějakým parazitem napadeno. Pokud ano, je nutné jej nejprve již uchycených parazitů zbavit. Jinak přípravek účinný nebude. Ideální je zvíře vykoupat v antiparazitárním šamponu a poté ještě vyčesat velmi hustým hřebenem, aby jste vyčesali zbylá vajíčka, larvy a podobně. Poté můžete přípravek na ochranu proti parazitům aplikovat.


Nejrozšířenější a nejúčinnější formou antiparazitik jsou obojky a pipety. Dále lze sehnat sprej, pudr nebo např. aromatický přívěsek na krk. Hlavní rozdíl mezi pipetkami a obojky je doba účinnosti. Obojek je na celou sezonu, tedy 6-7 měsíců. Pipetka poskytuje ochranu maximálně na 1 měsíc.

 

Antiparazitální obojky pro psy

antiparazitních obojků dosahují největších úspěchů značky ScaliborKiltixForesto. Každá značka vyrábí obojky minimálně ve dvou různých délkách, tu můžete lehce upravit nůžkami tak, aby pejskovi dobře seděl. Rozdíly mezi obojky jsou v účinných látkách – Scalibor obsahuje deltamthrin, Kiltix propoxur a flumethrin, Foresto imidaflorid a flumethrin. A zde pozor, pokud je pejsek v jedné domácnosti s kočkami. Permethrin a deltamethrin jsou látky pro kočky silně toxické! Proto není např. Scalibor vhodný pro pejska, který je v kontaktu s kočkou. Obavy z otravy či jiné zdravotní komplikace u lidí se bát nemusíte, pokud nemáte na některou z látek alergii.

Obojky jsou vhodné i pro štěňata. Scalibor lze aplikovat ve stáří 6 měsíců, Kiltix ve stáří 3 měsíců a Foresto již od 7-mi týdnů.

Scalibor pro psy

 

Pipety na psí parazity

Pokud je pro Vašeho psa vhodnější ochrana formou pipet, určitě zvažte Frontline ComboAdvantix či Fipron. Tyto značky patří mezi nejkvalitnější výrobky. Mají účinek proti všem běžným parazitům, snadno se aplikují (stačí je nakapat na kůži mezi lopatkami) a můžete je aplikovat celý rok. Fipron účinkuje do 48 hodin od aplikace, je vhodný pro březí a kojící feny, koťata i štěňata. Frontline lze aplikovat od 8-mi týdnů a můžete si jej koupit i ve formě spreje se stejnou účinností. Navíc, ochrana před blechami trvá až 8 týdnů. Advantix způsobuje okamžité ochrnutí kusadel klíšťat, takže při správné a včasné aplikaci není přisátí klíštěte možné. Dá se aplikovat od 3 měsíců stáří, bohužel ani Advantix není vhodný pro pejsky, kteří jsou v kontaktu s kočkami. Fypryst je vhodný pro štěňata od 8 týdnů a nabízí nepřetržité uvolňování látek do kůže.

 

Máte pejska alergického na klasická antiparazitika?

Nezoufejte, i zde je možnost kvalitní ochrany před parazity. Jednou z možností jsou antiparazitika na přírodní bázi, která obsahují rostlinné esence a oleje. Takovými jsou např. obojky Bio Band. Je vhodné vybírat mezi výrobky, které mají nejen antiparazitární ale také i repelentní účinky. Zvíře bude chráněno tedy i před bodavým hmyzem.

 

Uchytili se Vám parazité v bytě?

Je to velice nepříjemná zkušenost, ale mnoho chovatelů si jí musí projít. Pozdní aplikací antiparazitika může dojít k uchycení a poté přenesení parazitů zvířetem do bytu. Zde se uchytí v pelechu, nábytku, koberci... Jak v takovém případě postupovat? Je nutné všechny parazity zlikvidovat a boj to není lehký. Vše, co můžete oželet raději vyhoďte, ostatní řádně vyperte a ošetřete sprejem, který parazity hubí. Výborným pomocníkem je např. Bio Kill. Ale pozor, aplikovat pouze na věci, ne na zvíře! Samozřejmě po aplikaci, při kontaktu zvířete s ošetřeným místem, žádné riziko již nehrozí. Před i po vyčištění bytu zvíře vykoupejte v antiparazitárním šamponu. Ten však slouží k odstranění parazitů, nikoli k ochraně před jejich napadením.

BioKill

Když přijdete na to, že Váš čtyřnohý přítel přeci jen nějaké klíště v kožíšku má, odstraňte ho jemně  a pomocí pinzety nebo hřebínku. Práce s ní je přesná a bezpečná, chráníte tím i sebe díky zamezení kontaktu s parazitem.

 

Pár tipů jak na parazity na závěr

Pokud bude antiparazitní obojek během užívání ušpiněn, je vhodné jej očistit a odmastit, postačí hadřík a mýdlová voda. Tím se uvolní póry v obojku a uvolňování látek nebude omezeno.

Máte-li více malých psů nebo koček, není možné zakoupit dlouhý obojek pro velkého psa a udělat z něj dva nebo tři obojky pro malé psy. Stejně tak je to u pipet. Můžete zvířeti přivodit silnou alergickou reakci, vypadání srsti, boláčky a jiné problémy. Látky v antiparazitikách jsou koncentrovány  dle váhy zvířete, tudíž například na 1 cm obojku pro velkého psa je několikanásobně silnější dávka antiparazitik než na 1 cm obojku pro malého psa.

Po aplikaci antiparazitika by se pejsek neměl nejméně 2 dny koupat, aby se látky dobře vstřebávaly do těla. Poté je můžete nechat volně koupat v přírodě nebo denně šamponovat.

V případě aplikace pipet je nutné, aby zvířata byla od sebe pár hodin izolována, aby nedošlo k olízání antiparazitika druhým zvířetem.


Pokud budete chtít více informací či radu s antiparazitiky, ozvěte se nám na email Denisa@spokojenypes.cz

 

 

 

Pozn. redakce: Článek obsahuje reklamní sdělení.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?