Irish Soft Coated Wheaten teriér – láska na celý život

27. ledna 2014

Na okraji malebné obce Sušice, v srdci Pardubického kraje, obklopen hlubokými hvozdy, stojí neméně malebný domeček jako z pohádky. Sídlí zde Chovatelská stanice Lulaby a paní Kostelecká, která svůj život zasvětila wheatenům. Když překračuji práh, vrhá se mě přivítat pět dobrosrdečných psů, jejichž moudrý pohled mi zůstává skryt za dlouhou ofinou. A já hned vím, že si je nejde nezamilovat.

Chovatelská stanice Wheaten teriérů

Paní Kostelecká si prvního wheatena koupila před bezmála 15-ti lety po úmorném shánění. Tehdy nikde nebyl k sehnání. A když už se našel chovatel, nechtěl své feny prodat začátečníkům. Ani dnes nepatří psí plemeno wheaten – celým jménem Irish soft coated wheaten teriér (nebo také česky Irský jemnosrstý pšeničný teriér) – mezi obvyklé plemeno a počet jeho chovatelů v ČR se dá spočítat na prstech jedné ruky. Je o něj zájem v zahraničí a valná většina štěňat z českých chovů odchází nakonec za hranice. A když chcete vnést do chovu novou krev, musíte si kapku zajet, třeba do Hamburku. Všechny tyto detaily samozřejmě zvyšují cenu, a pokud si jej budete chtít pořídit, počítejte s několika desítkami tisíc. Rozhodně však za to stojí!

Irish Soft Coated Wheaten Terrier

 

Jak chovat Wheaten teriéra

Wheaten teriér byl vyšlechtěn ke shánění dobytka a jeho pudy fungují dodnes. Je nejspokojenější, když jsou všichni spolu. „Když jsme šli na hory, šla za námi skupinka jiných turistů, až téměř k vrcholu. Když však téměř před vrcholem odbočili, wheateny neskutečně rozhodilo, že se odpojili!“ Zkrátka s tímhle psem se neztratíte. Stejně tak se hodí k dětem. S jedinečnou srstí, která nelíná, je vhodný i pro alergiky. I z důvodu své jemné srsti bez podsady se hodí výhradně do bytu, přestože dosahuje až 50 cm v kohoutku (podle standardů FCI se řadí mezi střední teriéry). Tento teriér je výtečným společníkem a rád si k vám jen tak lehne a bude vděčný, že je s vámi. Povahou je znát klasický teriér, umí být paličatý i horlivý a je vhodné s ním občas zajít na cvičák.

Irský jemnosrstý pšeničný teriér

 

Poznání Wheaten teriérů na vlastní kůži

Sedám si na zem a všichni psi se ke mně okamžitě vrhnou pro podrbání a oplácejí neustávajícím lízáním. Ti, na které se nedostalo, mi jemně položí svou majestátní packu na rameno, abych si jich taky všimla. „Tak to jsou wheaten teriéři,“ usmívá se chovatelka nad mou naprostou ztraceností. Láska k nim je vysoce nakažlivá. Opustit ten ráj je pro mne nadlidské a tak odcházím až večer. Loučím se pohledem na úctyhodnou sbírku trofejí, vyprovází mne všech pět psů, štěňátka a paní Kostelecká. Je to obdivuhodná a houževnatá žena, která své psy miluje nadevše a udělala by pro ně první i poslední. Tak jako oni pro ni. A tak to má být!

Wheaten teriér

 

Autorka: Magdalena Hegerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?