Jack Russell teriér – kamarád pro aktivní chovatele

21. září 2013

Rozpustilý pes, který denně potřebuje naběhat až 30 km, svého pána u televize příliš často ležet nenechá.

Jack Russell teriér – pes pro spíše zkušené chovatele

Většina psů ze své štěněcí roztomilosti časem vyroste. Ne tak Jack Russell teriér, který svýma jiskrnýma očima, strakatou srstí, plandavýma ušima a veselou povahou, dokáže získat srdce svého budoucího pána mnohdy na první pohled. Často jeho kouzlu podléhají chovatelé začátečníci či rodiče malých dětí, kteří hledají pro své potomky hezkého menšího psíka na hraní. Rozčarování pak může být veliké: Jack Russell teriér vyžaduje totiž minimálně tolik pozornosti a pánovy energie co děti. Radosti z pořízení nového člena rodiny nepřidá ani fakt, že toto plemeno bývá pro chovatele bez předchozích zkušeností hůře zvladatelné i co se výcviku týče.

Jack Russell teriér svého pána na procházkách u nohy rozhodně klidně doprovázet nebude. I když se díky své velikosti na první pohled nabízí, jako pes vhodný do městského bytu, je to rasa, která byla vyšlechtěna k norování a k lovu menších druhů zvěře. Přes jeho vrozenou svéhlavost je tak velmi těžké jeho primární lovecké instikty potlačit výcvikem – možné to samozřejmě je, ale díky důsledné píli a trpělivosti. Kvůli jeho vrozené vášni pro lov, kdy zacílí kořist a nic jiného nevidí, neslyší, se též doporučuje mít psa při přesunech vždy na vodítku.

 

Aktivity pro Jack Russella

Jeho nároky na pohyb a zábavu jsou vysoké. Pokud mu toto není dopřáno, vybíjí svůj temperament v domácnosti – rozcupované boty, rozkousaný nábytek, potrhané gauče,… daň kterou chovatel platí za dny, kdy se psovi dostatečně nevěnoval. Nedostatek fyzické aktivity se však negativně projevuje i na jinak přátelské a veselé povaze tohoto plemene: pes se stává ukňouraným a podrážděným.

Ideální sportovní vyžití pro Jack Russella teriéra je např. házení míčku či létajícího talíře, honičky s jinými psy, s radostí se zúčasňují i soutěží agility. Svoji porci pohybu potřebuje denně, bez ohledu na nepřízeň počasí či pánovy indispozice.

 

Péče o srst

Psi plemene Jack Russell teriéra se vyskytují se dvěma základními typy osrstění: hladkou a hrubou. Mezi těmito jemnou hladkou  a drsnou hrubou srstí jsou různé „broken“ mezistupně, které se však na výstavách nepenalizují. I když hrubá a broken srst tolik nelínají, jako hladkosrstá,  je třeba pravidelně je trimovat, aby se pravidelně obnovovaly a nezpůsobovaly zvířeti kožní problémy. Hladkosrsté varianty je nutno průběžné kartáčovat (v době línání intenzivněji, neboť tento typ osrstění je hůře vysávatelný).

 

Čím krmit Jack Russella teriéra?

Kromě základních zásad správné psí životosprávy (dodržování doporučeného množství krmiva, používání druhů krmiv v souladu s věkem psa, vyvarování se nekvalitních granulí a konzerv či zbytkům ze stolu,…) musíme při výběru vhodné stravy pro Jack Russella teriéra přihlédnout především k jeho nadměrné fyzické zátěži. Důležitá je pro něho především kvalitní živočišná bílkovina, L-karnitin pro štíhlé svaly a pohyblivé klouby a vláknina z řepné dřeni a prebiotika podporující stabilní strávení. V neposlední řadě potřebuje i dostatek vitaminu E, což je antioxidant pomáhající zpomalit proces stárnutí buněk a napomáhající správnému fungování imunitního systému. Jack Russell teriér může zůstat u krmiva pro dospělé psy do věku 7 let (na rozdíl od psů velkých plemen, kteří dosahují seniorského věku v 5 letech). Od sedmi let věku přejděte na seniorská krmiva pro malá plemena, která pomohou udržet zdraví a aktivitu psa.

 

Jsem ten pravý chovatel pro Jack Russella teriéra?

Většinou si člověk vybírá svého psa podle různých kritérií (výška, vzhled, povaha, nároky na péči, osobní zájmy, móda apod.), avšak v případě, že uvažujete o pořízení Jack Russella, si možná raději objektivně odpovězte na otázku, jestli i vy se hodíte k němu. Opravdu jste ochotni denně v zimě v létě pobíhat po parku, o půlnoci mu házet míčky a ráno vyběhnout svižným tempem do deště? Pokud to budete dělat rádi, získáte tak veselého, přátelského a aktivního čtyřnohého přítele, který vám nedovolí zlenivět. Zároveň se však obrňte proti jeho kouzlu a pohledu typu „já jsem to neudělal!“, v zájmu Jack Russella je mít pána nejen fyzicky zdatného, časově flexibilního, ale i majícího pevnou ruku a neochvějnou vůli. Jste-li takoví, je Jack Russell teriér pro vás ten pravý!

 

Autorka: Iva Musilová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?