Jack Russell teriér: Z lovce rodinným psem

3. srpna 2015

Plemeno krátkosrstého teriéra Jack Russell se v poslední době nejvíce proslavilo ve spojení s věhlasným cestovatelem Ranulfem Fienesem. Tohoto nadšeného sportovce a světoběžníka doprovázel pes jménem Bothy na mnoha jeho dobrodružných výpravách po celém světě, a stal se tak zřejmě nejvíce zcestovalým psem historie, snad s výjimkou Lajky, která přece jen urazila mnoho kilometrů na své cestě vesmírem.

Jacka Russella si tento držitel mnoha prvenství, který je také zapsán v Guinnessově knize rekordů, vybral pro jeho odolnost, obratnost a vrozenou psí inteligenci. Nenáročnost plemene spočívá také v malé spotřebě krmiva v podobě granulí, což je vlastnost neocenitelná právě na dlouhých cestách.

 

Vznik Jacka Russella

Ale jak vlastně tohle houževnaté plemeno vzniklo? Již samotné pojmenování je příznačné. Prvního Jacka Russella přivedl na svět jistý reverend John Russell na území Anglie. Později se rozšířil rovněž v Austrálii, kde je dnes také uznáván za samostatné plemeno, zatímco na britských ostrovech tomu tak překvapivě není. Ale i ve své původní domovině patří k oblíbeným psíkům, vyznačujícím se originálním chováním, až určitou svéhlavostí.

Z Jacka Russella se postupem času zformovaly dvě varianty, lišící se především vzrůstem. První je klasický Jack Russell, druhou pak větší Parsons Russell. Čistého a standardizovaného Jacka Russella moderního typu se podařilo ustálit až v australských chovech, kde byl konečně uznán v roce 2000 za samostatné plemeno podle mezinárodní asociace chovatelů.

 

K rodině jako k vlastní smečce

Rodinu, ve které Jack Russell žije, považuje v podstatě za svou smečku, takže se k ní chová velice vstřícně a přátelsky. Navíc dokáže všechny bavit vtipnými kousky, neustále si hledá zdroj pobavení a podněty, které ho můžou rozptýlit.

Lze tedy říct, že z původního loveckého psa, který sloužil především k norování a donášení menší zvěře, se vyvinulo plemeno vhodné skvěle do větší rodiny a dokonce i do bytových podmínek. Potřebuje ovšem spoustu pohybu a překážek, velikou radost mu udělají pestré hračky.

 

Jak utišit hyperaktivitu Jacka Russella?

Jack Russell patří k menším psům, kteří milují aktivitu, i proto se hodí na závody agility, především pak dogfrisbie, při kterém bravurně chytá létající talíř mohutným skokem. Psí sporty rovněž umožní mírnit hyperaktivitu tohoto plemene, která se může projevit takovými nepříjemnostmi, jako je pokousání nebo potrhání domácího textilu či poškození nábytku.

 

Jack Russell Teriér

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?