Jak a čím krmit kočku?

28. července 2008

Jak mám nakrmit svého kočičího mazlíčka? To je asi jedna z prvních a také nejdůležitějších otázek, která Vás bude trápit, až si domů přineste koťátko. Od stravy se totiž odvíjí spousta jiných věcí. Zdraví a spokojenost Vaší kočky, její aktivita, temperament, růst a mnoho dalšího.

Složení stravy pro kočky

Bílkoviny

Kočka je predátor, a proto by její strava měla být převážně masitá. Maso a produkty živočišného původu by měly tvořit asi polovinu stravy. Kočka může jíst všechny druhy masa kromě vepřového. Nejlepší je hovězí a rybí maso, u ryb ale pozor na kosti. Drůbeží maso je nutné před podáváním uvařit. Kočka může dostávat i vnitřnosti ale s mírou.

 

V naší společnosti je vžitá představa, že kočka má dostávat mléko. Opak je však pravdou. Po šestém měsíci věku kočka ztrácí schopnost strávit mléčný cukr, laktózu, která jí pak může způsobit problémy se zažíváním. Pokud však má kočka mléko ráda, může dostávat speciálně upravené mléko pro kočky.

 

Část bílkovin by kočka měla dostávat v rostlinné formě, například z luštěnin nebo sóji. Je možné z kočky udělat i úplného vegetariána, ale to není příliš vhodné. Rostlinné bílkoviny nemohou kočce nikdy nahradit živočišné.

 

Sacharidy

Kočka by ve stravě měla dostávat i sacharidy v objemu asi 35%. Nacházejí se v obilninách, rýži a třeba i v ovoci a zelenině. Bílý cukr, na který jsme zvyklí my, kočky vůbec nepotřebují. Jeho funkci mohou plně nahradit cukry z ovoce a zeleniny. Někteří lidé chtějí občas udělat své kočce radost kouskem něčeho sladkého, ale kočka nemá schopnost vnímat sladkou chuť, protože jí na jazyku chybí potřebné chuťové pohárky.

 

I když je kočka masožravec, potřebuje ve stravě dostat i rostlinné produkty. Obsahují totiž tolik doporučovanou vlákninu, která pomáhá při zažívání a čistí střeva.

 

Tuky

Další důležitou složkou stravy jsou tuky. Objem tuků v potravě by neměl přesáhnout 25%. Většinou není nutné tuky do kočičího jídla přidávat, protože jich přijímá dostatek v ostatní stravě, např. v mase.

 

Tuky jsou bohatým zdrojem energie, a proto by se s nimi mělo zacházet s rozvahou, aby se předešlo tloustnutí kočky. Rozhodně však nic nezkazíte tím, když kočce její misku s jídlem přelijete lžící olivového oleje pro krásnou srst.

 

Stopové prvky, vitamíny

Pokud je strava připravována doma, je největší problém s dodáváním vyváženého množství vitamínů a stopových prvků. Toto se dá vyřešit buď poskytováním minerálních a vitamínových přípravků nebo používáním průmyslové stravy, které dává přednost většina chovatelů.

 

Rady a doporučení ke krmení kočky

Pěstujte kočce doma trávu, jejím okusováním si pročistí žaludek.


Kočka musí mít neustále k dispozici misku s čerstvou vodou. Když do ní nakapete trochu citronu, kočka nebude mít problémy s močovými a ledvinovými kameny.

 

Pokud Vám v horkých dnech připadá, že kočka málo pije, dejte ji do vody trochu masového vývaru. Spolu s ním do těla dostane i potřebné množství tekutin.

 

V žádném případě nedávejte kočce zbytky lidské potravy. Většinou jsou pro ni příliš kořeněné, sladké, tučné - jedním slovem nevhodné.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?