Jak a kdy krmit kočku?

14. července 2009

Kočka je od přírody masožravec a lovec. Její strava by se měla skládat převážně z masité stravy a měla by být bohatá a na živočišné tuky a bílkoviny. V průběhu dne ji můžeme dopřát pamlsek, který je určen speciálně pro kočky a dá se zakoupit ve specializovaných obchodech pro domácí mazlíčky. Zajisté nepohrdne ani nějakou dobrotou z naší kuchyně. Můžeme ji dopřát sýra, mléko, zeleninu, ovoce… a mnoho jiných pochutin. Velice oblíbenou pochutinou je třeba ryba (může být i uzená makrela apod.).

Kdy krmit kočku?

Koťata se krmí šestkrát denně maličkými porcemi.  Kromě nejdůležitější složky - bílkovin - musí potrava velmi rychle rostoucích koťat obsahovat dostatečné množství minerálních látek, stopových prvků a vitaminů. U koťat je potřeba se zvyšujícím se věkem snižovat denní dávky potravy a postupně omezit je jen na dvě krmení denně.

 

Dospělou kočku bychom měli krmit dvakrát až třikrát denně (menší porce) a to v pravidelných intervalech. Jídlo bychom ji neměli ponechávat déle než třicet minut. Po třiceti minutách jí jídlo seberte. Pokud nějaké jídlo zbude, uchovejte ho v ledničce a před dalším podáním ho nechte ohřát, může vám pomoci i mikrovlnná trouba. Krmení nesmí být ani moc teplé (horké) ani studené, nejvhodnější je pokojová teplota jídla. Krmení se podává vždy v čisté, vymyté misce. Během dne ji můžeme odměnit nějakou laskominou, která je určena pro kočky.

 

Březí kočku krmíme většími porcemi a častěji a to ve třech až čtyřech intervalech za den. Toto provádíme až v druhé polovině březosti, protože až tehdy se vyvíjí plod. Strava by měla být bohatší na minerály a vitamíny.

 

Kočičí dědečky a babičky krmíme třikrát nebo čtyřikrát denně malými porcemi.

 

Jak a čím krmit kočku?

Kočka má ráda různorodou a pestrou stravu. Kocouři povětšinou jedí více než kočky. To je také dáno jejich zvýšenou aktivitou. Kočky rády loudí, ale vy se nesmíte nechat zlomit, protože jinak vám kočka začne tloustnout a to mnohdy vede k různým onemocněním.

 

Jídlo musí být čerstvé a nesmí být ani moc teplé a ani moc studené. Některé druhy masa podáváme i syrová nakrájená na malinké kousky. Drůbeží maso uvaříme, vepřové maso nepodáváme vůbec. Tuků by v jídle mělo být maximálně 25%, bílkovin 50%, sacharidů 35%.

 

Nejlepším produktem ke krmení jsou játra. Hodí se pro jakkoliv starou kočku. Kočky mají dále rády mléčné produkty jako je například tvaroh, sýry, smetana. Kravské mléko není úplně vhodné, obsahuje laktózu, která způsobuje průjem. Kočce můžete dát zahuštěnou smetanu nebo tatra mléko, případně mléko vyrobené speciálně pro kočky.

 

K pití se podává jedině čistá voda a to každý den čerstvě natočená.


Denní porce krmení by měla mít od 125 gramů do 300 gramů. Toto rozmezí se odvíjí od plemene, hmotnosti a zdraví kočky. Pokud kočka trpí nějakou nemocí, nechte si poradit a naordinovat od zvěrolékaře dietní jídelníček.

 

Pokud máte doma více koček, je důležité, aby každá z nich měla svoji misku, kterou po krmení pečlivě umyjete. Pokud se jedná o koťata, mohou jíst z jedné misky, ale pečlivě si všímejte, zda při jídle není nějaké z koťat odstrkováno, v případě že ano dejte mu krmení do zvláštní misky a pokud ani to nepomůže, přesuňte jej do jiné místnosti nebo počkejte, až ostatní dojí a nechte odstrčeného jedlíka samotného v místnosti.

 

Strava nemusí být jen připravovaná doma. Na trhu je velké množství krmiv. Nerozhodujte se podle ceny, ale podle kvality nebo doporučení kočičích chovatelů, kteří již mají zkušenosti. Tady neplatí čím dražší tím kvalitnější. Dejte vašim kočkám na výběr mezi suchým krmivem (granule, keksy...) a vlhkým krmivem (paštiky, plněné granule...)

 

Kočičí seniory (od věku asi sedmi let) krmíme přisolovanými jídly, aby více pily. Krmení krájíme na malinké kousíčky, protože většině koček začínají vypadávat zuby. Omezujeme tmavé maso a vnitřnosti.


Autorka: Jana Šťastná

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?