Jak bezpečně jezdit s koněm i v zimě?

19. ledna 2016

Zimní jiskřivá krajina, kterou cválá kůň s jezdcem (nebo ještě lépe budoucí princeznou) kamsi k obzoru. Jízda sněhovým královstvím může být opravdu jako vystřižená z pohádky, přesto na koně a jezdce číhají v zimní krajině mnohé nástrahy. Setkání s nimi ale nemusí mít, na rozdíl od pohádek, vždy šťastný konec. Na co si dát pozor při zimních vyjížďkách, abychom se vrátili z projížďky v pořádku domů stejně jako Popelka z plesu?

Sníh může být pro koně často zrádný

Zima, to je sníh a sníh, to je často jednolitá, nádherně hladká plocha, která působí zcela bezpečným dojmem. Ale zdání klame. Pod sněhem se totiž může skrývat všelicos, co vás může při vaší jízdě ohrozit. Při rychlé jízdě se může i docela obyčejná zmrzlá kaluž ukrytá pod sněhem proměnit v nebezpečnou past.

Proto, pokud je sníh, jezděte jen tam, kde to dobře znáte. Máte-li přece jen choutky k výpravám do neprobádaných sněhových končin, jeďte nanejvýš opatrné a rozhodně to nepřehánějte s tempem. Co vypadá ve sněhu jako malá prohlubeň, může být ve skutečnosti nebezpečně hluboký příkop.

Věnujte pozornost i mostům či lávkám. Jelikož se často vyskytují nad vodním tokem, mohou být a často taky jsou, namrzlé, i když široko daleko není po náledí ani památky. Když je mostek či lávka pod sněhem, buďte dvojnásob opatrní. Nevíte, v jakém je v technickém stavu, může mít např. prohnilé desky.

 

Jak bezpečně zdolat svah s koněm i v zimě

Kapitolou samou pro sebe jsou v zimě svahy, a konec konců nemusí být ani sníh, aby to na nich pěkně klouzalo. Sice platí, že kůň snadněji zdolává svah směrem nahoru než dolů. To ale neznamená, že můžeme při vyjíždění svahu ignorovat kluzký povrch a přeceňovat síly koně a naše jezdecké schopnosti. Takže zdravý rozum nadevše!

Totéž platí samozřejmě o sjíždění svahu. Co sjedeme v pohodě v létě, nesjedeme v zimě na ledovce ani náhodou. A to samé, když je bahno. V takovém případě je nutné vyhlásit přísný zákaz sjíždění!

Dovolí-li nám přece jen povrch, abychom po zralé úvaze svah sjeli, nezapomínáme na starou dobrou zásadu, že kopce se sjíždí kolmo!

A to tak, že se nadlehčíme a horní částí těla se zakloníme v reakci na to, jak je svah prudký, abychom byli stále v rovnovážné poloze.

 

A proto si raději před zahájením plesové sezóny, stejně jako Popelka, přečtěte tento článek, aby nástrahy zimní krajiny nezabránily šťastnému konci pohádky.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?